Mektup Bar'da Çelebi rüzgarı

  • 0000-00-00 00:00:00 Tarihinde Yazıldı
  • yazdir Yazdır
Mektup Bar'da Çelebi rüzgarı

Bağlama virtiözü ve Türk Halk Müziği’nin usta yorumcusu Cem Çelebi, Türkiye’nin bir numaralı Türkü Barı Mektup’ta gerçekleşen Türkü Gecesi’nde, sevenleriyle bir araya geldi. Kaya Grubu ev sahipliğinde gerçekleşen geceye, keman sanatçısı, besteci, ulusal ve uluslararası 14 en iyi film müziği ödülüne sahip Mazlum Çimen, ünlü bestekar Haluk Şengün’ün  yanısıra  Okan Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi ve Üsküdar Üniversitesi’nden akademisyenler ile Almanya, Adana, Bursa, Eskişehir ve Ankara’dan gelen çok sayıda türküsever işadamı, ilgi gösterdi. Usta yorumcu Cem Çelebi, bağlamadaki virtüözlüğünün yanı sıra, kendine has tekniklerle; bütün yörelerin tavrına, üslubuna uygun türküleri sevenleri için seslendirdi.

 “KURUŞUN DURUŞU BOZDUĞU” 
BİR DÖNEMDEN GEÇİYORUZ

Geceye kısa bir açılış konuşmasıyla başlayan bağlama virtüözü Cem Çelebi, “Türküler toplumun özüdür, aynasıdır, dilidir, kültürüdür. Bu değerli hazineyi koruyup, genç nesillere ulaştırmak bizim boynumuzun borcudur. Zaman birlik ve beraberlik zamanıdır. Bunu da en iyi yapacak olan türkülerimizdir. Çünkü türkülerimiz bütün toplumu kucaklayacak güce sahiptir. Rahmetli üstad Nesimi Çimen’in dediği gibi “kuruşun duruşu bozduğu” bir dönemden geçiyoruz. Popülist sistemin hakim olduğu dünyamızda türkülerimiz de bu kirlilikten payını almış, türkü taklidi yapan hormonlu sözler ve müzikler son zamanlarda kol gezer olmuştur. Basit sığ sözlerden ve melodilerden oluşan, birbirinin taklidi basma kalıp kısır döngüler dinleyiciyi de zehirlemektedir. Bu noktada bedeli çok ağır olsa da bizler çizgimizden taviz vermedik, vermeyiz. Birlik, beraberliğimizin ve barışın en önemli güçlerinden olan kültür mirasımız türkülerimizi, kuşaktan kuşağa doğru ve etkili yöntemlerle aktarma idealimize destek olan tüm dostlarımıza teşekkürlerimi sunuyorum.”

CEM ÇELEBİ KİMDİR?

 

1977 yılında Ordu Fatsa’da doğan Cem Çelebi, müziğe 5 yaşında bağlama çalarak başladı. İlköğretimini ve liseyi Fatsa’da tamamlandıktan sonra, 1994’te İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuarı Temel Bilimler Bölümü’nü kazandı. Bu tarihten itibaren yurtiçi ve yurtdışında pekçok etkinlikte Türk Halk Müziği’ni temsilen icracı ve eğitimci olarak görev aldı. 2000 yılında Arif Sağ Müzik Merkezi bünyesinde “Dağlar Kızı” adlı ilk albümünü gerçekleştirdi. Yine aynı zamanda 2 yıl Tolga Sağ Müzik Okulu’nda bağlama ve repertuar eğitimi verdi. 2004 yılında “Yalan Dünya” isimli solo albümünü gerçekleştirdi. 2007’nin başında Cem Çelebi Müzik Eğitim Merkezi’ni kuran sanatçının eğitime ve icraya yönelik çalışmaları devam etmektedir. 2012 yılında  “İtikat” albümünü yine Güvercin Müzik’ten çıkaran Cem Çelebi’nin enstrümental ve etkilendiği halk şairlerinin ve aşıkların sözlerinden oluşan besteleri de mevcuttur. Türk Halk Müziğine kendine has üslubuyla yeni bir pencere açan Cem Çelebi, 20 Mart’tan itibaren ayda bir defa Mektup Bar’da sahne alacak