KİMDİR
Giriş Tarihi : 19-05-2023 16:39

Yeşil Sol Parti Milletvekili Keziban Konukcu Kok’un Mesleği Nedir?

Türkiye 2023 Cumhurbaşkanlığı seçimleri sonuçlandı. Vatandaşlar ikinci kez sandığa gitmeye hazırlanırken, milletvekili adayları belli oldu. Yeşil Sol Parti Milletvekili Keziban Konukcu Kok’un eğitim hayatı ve siyasi kariyeri araştırılmaya başladı. İşte Keziban Konukcu Kok’a dair merak edilenler…

Yeşil Sol Parti Milletvekili Keziban Konukcu Kok’un Mesleği Nedir?

Sosyalist Dayanışma Platformu (SODAP) kurucu üyesi ve eş sözcüsü Kezban Konukçu, Aksaray’da doğdu. İstanbul Teknik Üniversite İnşaat Mühendisliği bölümünü bitirdi.

Keziban Konukcu kok kimdir?

Üniversite yıllarında sosyalist mücadeleye katılan Konukçu, diplomasını yakan bir mühendis olarak 90’larda çeşitli mücadele dinamiklerinde yer aldı. Direniş Dergisinde çalıştı. Konukçu 1996 yılında kurulan ve 2016 yılında KHK ile kapatılan yoksul mahallelerde çalışma yürüten Dayanışma Evleri’nin kurucularındandır.

İmece Ev İşçileri Sendikası’nın kuruluş çalışmalarına katkı sunan, Bağımsız Tekstil İşçileri Sendikası’nda örgütlenme uzmanlığı yapan Konukçu aynı zamanda Eğitim Sen üyesi olup 2017 yılında OHAL kapsamındaki KHK’yla görevinden ihraç edildi.

DİSK Dev Turizm İş'te eğitim uzmanlığı ve yöneticilik, 4. vardiya İşçi Dayanışması sözcülüğü yaptı. Yol Siyasi Dergi, Karşı Mahalle ve Yeni Yaşam Gazetesinde yazarlık yapmaktadır.

Zehra KüçükZehra Küçük

Zehra Küçük(Web)