SİYASET
Giriş Tarihi : 14-04-2023 11:10

Tahsin Tarhan'dan önemli açıklama

CHP PM Üyesi ve Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan, dün akşam bölgemizdeki muhtarlarla bir araya geldiği toplantıda, “Gebze’nin il olması için milletvekilliğim boyunca çok çalıştım, bu dönem Nail Çiler ve Serap Çakır meclise gidecek. Gebze’yi il yapmak onlara nasip olacak” diye konuştu.

Tahsin Tarhan'dan önemli açıklama

CHP’de yeni dönemde milletvekilliği listesinde yer almayan Parti Meclis Üyesi Tahsin Tarhan, dün akşam Gebze, Darıca, Çayırova ve Dilovası köy ve mahalle muhtarıyla buluştu. Programa Gebze, Darıca, Çayırova ve Dilovası CHP ilçe Başkanları ve yönetimleri de katıldı.

Toplantıda bir konuşma yapan Tahsin Tarhan, muhtarlara ‘Hakkınızı helal edin” dedi.

“Ben yordum, Çiler ve Çakır il yapacak”

Gebze’nin il olması için 26’ıncı ve 27’inci yasama dönemlerinde kanun teklifi verdiğini belirten Tarhan, “Trabzon’da bir söz vardır; ben hamsiyi yordum sen yakaladın’ derler. Ben de yıllardır mecliste mücadele ediyorum, hükümeti yordum. Yeni dönemde Millet İttifakı göreve geldiğinde Gebze’nin il olması da Nail Çiler ve Serap Çakır’a nasip olacak herhalde. Nail Çiler zaten yıllardır her platformda Gebze’nin il olmasını savunuyor, bu konuda çalışmalar yapıyor. Bu konuda kuşkum yok” diye konuştu.

“Kocaeli Ödediği Verginin Karşılığını Alamıyor”

Kocaeli’nin stratejik konumunun önemine değinen Tarhan, “bir tarafta Karadeniz’e ve Marmara Körfezine bakan, tarım arazileri ve ormanlarla çevrili Kocaeli, Türkiye’nin en güzel şehri ve göz bebeğidir. Bu bakımdan devamlı göç aldı. Sanayisiyle birlikte hızla büyüyüp gelişti ve nüfusu da arttı. Kocaeli 43 limanı ve 14 OSB’si ile ülke milli gelirine en büyük katkıyı yapıyor. Kişi başına 114 bin lira vergi ödüyor, ama kişi başına 10 bin lira yatırım alıyor. Bu bakımdan ödediği verginin karşılığını alamıyor” dedi.

Ulaşım Sorunu Çözülmedi

Kocaeli’nin trafik sorununun çözülemediğini belirten Tarhan, “akşamları Aksesapağı’ndan, Şekerpınar’da, Darıca’nın giriş çıkışlarında ve Gölcük, İzmit güzergahlarında trafik sıkışıklığı yaşanıyor. OSB’lerden limanlara 1 metre dahi raylı sistem olmadığı için, ulaşımda karayolu tercih edilince, kamyonların da etkisiyle trafik daha çok sıkışıyor” dedi. Gebze-Darıca metrosunun yapılamadığını belirten Tarhan, “15 km uzunluğundaki metroyu Büyükşehir yapamayınca Bakanlığa devretti. Mecliste sürekli soru önergesi veriyorum, her seferinde bir ileri tarihe atıyorlar” dedi.

“300 Bin Konut Riskli”

17 Ağustos 1999 depreminden sonra Kocaeli’ndeki konutların yarısından fazlasının riskli olduğunu belirten Tarhan, “300 bin konut riskli, 18 yıldır Büyükşehir Belediyesini yöneten AKP, Kocaeli’nde 80 binin üzerinde imara aykırı konut için imar affı verdi” dedi. Ayrıca okulların ve kamu binalarının da yenilenmediğini belirten Tarhan, AKP’nin 18 yıldır yönettiği Kocaeli’de depreme yönelik çalışmasının olmadığını ve kentsel dönüşümün tamamlanmadığını dile getirdi.

“Havaalanı Var Uçak Kalkmıyor, Hastanesi Var Başhekimi Yok”

Tarhan, Kocaeli’de üretilen ürünlerin dünyaya ulaştığını, ancak yatırımcının ve sanayicinin ulaşamadığını belirterek, Cengiz Topel Havalimanının kullanılmamasına dikkat çekti. “Cengiz Topel havaalanı var, uçak kalkmıyor. Artık Sabiha Gökçen’den de Türk Hava Yolları uçuşları yapılmıyor, uluslararası uçuşlar için İstanbul Havaalanına gitmeniz gerekiyor” dedi.

Ayrıca Çayırova Şehir Hastanesi’nin 2018’den beri yapılmadığını ve Darıca Farabi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin de Eylül’den beri Başhekiminin olmadığını hatırlatan Tarhan, “Sayın Fikri Işık 2018 yılı bütçesinde söz vermişti, Çayırova Hastanesi yapılacak demişti. Ancak hala haber yok. Keza Darıca Farabi Hastanesinin Eylül’den beri başhekimi yok. Herkes özel hastanelere çalışıyor. Bizi en çok yoğun bakım ünitesi için arıyorlar. Hastalarını götürecekler, ama devlet hastanesinde yer olmadığını için özel hastanelere gitmek zorunda kalıyorlar” dedi.

Muhtarlar Kanunu Çıkarılacak

Tahin Tarhan, “Türkiye’de milletvekili yasası da yok, muhtarlar yasası da yok. Muhtar kanunu olması gerekiyor. Millet ittifakı size bunun sözünü veriyor. 13’üncü Cumhurbaşkanı Kemal Kılıçdaroğlu olacak ve İktidara geldiğimizde muhtar kanunu çıkarılacak. Böylece muhtarların özlük hakları, görev ve yetki tanımları yasalaştırılacak. Türkiye Muhtarlar Birliği’nin kurulması sağlanacak. Keza seçimlerde çok aday olduğu zaman matbaaya gidip oy pusulası bastırıyorsunuz. Oysa birleşik oy pusulası olması gerekiyor. Bu sorun da çözülecek.” diyerek muhtarların sorunlarının millet ittifakının iktidarında çözüleceğinin altını çizdi.

13. Cumhurbaşkanı adayı, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun gittiği her yerde önce muhtarları ziyaret ettiğini belirten Tarhan, “her muhtarlığın yardımcı personele ihtiyacı var, yığınla tebligat birikiyor, postacıların yapacağı işler muhtarlara yaptırılıyor. Millet ittifakının iktidarında muhtarlar mutlaka Belediye Başkanlarının oturduğu Belediye Meclisine katılarak söz sahibi olacak” dedi.

AdminAdmin