NEDİR
Giriş Tarihi : 19-04-2023 11:17

Kısmi Seferberlik Kelime Anlamı Nedir?

Kısmi seferberlik kelimesi ne anlama geliyor, ne demek? İşte detaylar...

Kısmi Seferberlik Kelime Anlamı Nedir?

Kısmi seferberlik ne anlama gelir

Kısmi seferberlik son günlerde en çok araştırılan konular arasında yer alıyor. Rusya lideri Putin'in ulusa sesleniş konuşmasıyla kısmi askeri seferberlik ilan etmesiyle birlikte birçok kişi tarafından sorgulanmaya başladı. Peki, Kısmi seferberlik nedir? Kısmi seferberlik ne anlama geliyor? İşte ayrıntılar...

Kısmi seferberlik ne demek

Rusya Devlet Başkanı Putin ülkede kısmi seferberlik ilan etmesinin ardından "Kısmi Seferberlik nedir?" internet üzerinden en çok aratılan konularından biri haline geldi. Kısmı seferberlik hakkındaki detayları merak eden insanlar için derlediğimiz haberi okuyarak sizler de kısmı seferberlik hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Ülke ve milletçe, en başta askeri güç olmak üzere devletin bütün güç ve kaynaklarını savaşın oluşturduğu ekonomik zorluğu karşılayacak şekilde ilgili ihtiyaçların hazırlanması, toplanması ve kullanılmasına ilişkin faaliyetlerin devreye konduğu, hak ve hürriyetlerin kanunlarla kısmen veya tamamen sınırlandırıldığı haldir.

Kısmi seferberlik ise seferberliğe göre kısıtlamaların daha az olduğu ve kısmı seferberlik ilan edilen ülkedeki tüm kaynakların kullanılmasının gerekli görülmediği seferberlik türüdür.

Genel seferberlik de ise tam tersi durum söz konusudur. Topyekûn tüm ülkede seferberliğin ilan edildiği anlamına gelir.

KISMİ SEFERBERLİK NE ANLAMA GELİYOR?

Vladimir Putin’in kısmi askeri seferberlik ilanı sonrası vatandaşlar kısmı seferberlik ne demek? Kısmi seferberlik ne anlama gelir? Sorularıyla internet mecrasında birçok araştırma yapmaktadırlar. Putin kısmı seferberlikle kimlerin askere alınacağını söylemişti. Putin "Sadece şu an yedek statüsündeki, daha önce silahlı kuvvetlerde hizmet etmiş, belli askeri özelliklere ve deneyime sahip kişiler zorunlu askerlik kapsamında olacak" dedi.

Zehra KüçükZehra Küçük

Zehra Küçük(Web)