Tüm Yazılar

DİŞ BEYAZLATMA(BLEACHING)

  • 2014-11-21 18:02:48 Tarihinde Yazıldı

Yakın zamana kadar çoğunlukla ağrının giderilmesi ve çürük dişlerin restore edilmesi ile anılan diş hekimliği,günümüzde yaşamımızın önemli bir parçası olan estetik kavramıyla da öne çıkmaktadır. Sağlıklı dişlerin yanı sıra güzeletkileyici bir gülüşün kişinin kendine olan güveninin artmasında,daha mutlu bir birey olmasında,başarılı bir birey imajı yaratmasında ki öneminin bilincine varan kişilerle estetik diş hekimliği her geçen gün daha da öne çıkmaktadır.

Estetik diş hekimliğinde kişiye daha genç bir görünüş,daha çekici bir gülüş kazandırmak deyince ilk akla gelen ekonomik, uygulama süresi oldukça kısa ve oldukça iyi sonuçlar aldığımız beyazlatma (bleaching) gelmektedir. Beyazlatma çeşitli nedenlerle dişlerin yapısında oluşan ve estetik açıdan sorun yaratan renklenmeleri giderme işlemidir. Mutlaka profesyonel kontrol altında gerçekleştirilmelidir.

Beyazlatma işleminin temeli: Beyazlatma ajanının mine ve dentinin içine nüfus etmesi burada oksidasyon reaksiyonu oluşturması ve diş beyazlayana kadar renkleşmeye neden olan molekülleri serbestlemesidir. Günümüzde uygulanan iki türlü beyazlatma işlemi vardır.

1.      Muayenehane tipi (Office Bleaching)

2.      Ev tipi( Home Bleaching)

1. Office Bleaching(Muayenehane Tipi); Bu yöntem klinikte ve de hekim kontrolünde yapılan beyazlatmadır. Burada kullanılan solüsyonun ev tipinde kullanılana oranla çok daha yüksek konsantrasyonda olması, tecrübeli bir hekimin kontrolünü gerektirmektedir. Tek seansta 3-4 ton açabilen kolay ve hızlı bir yöntemdir.Beyazlatma jeli bu işlem hakkında deneyimi olan bir hekim tarafından diş üzerine yerleştirilir.İlgili dişin üzerine mavi/yeşil renkli ışık kaynağı belli bir süre tutulur. Bu yöntemde tedavi süresi çok daha kısa olacaktır, ancak hassasiyet riski artabilmektedir. Lazerle diş beyazlatma yeni ve etkin bir yöntem olup Office bleaching tipi içerisinde yer alır. Uygun dalga boyunda lazer ışını ve lazer tipi kullanılarak yapılan işlemin diğer ışık kaynaklarına göre üstünlüğü minede oluşan yüzey pürüzlülüğünün minimal düzeyde olması ve hassasiyetin diğer yöntemlere göre yok denecek kadar az olmasıdır.

2. Home Bleaching(Ev Tipi); Hekimin ağızdan ölçü almasını takiben, dişlerin üzerine takılabilecek ince ve elastik kalıpları hazırlanır. Bireysel olarak hazırlanan özel kalıbın ön bölgesindeki ufak haznelere hasta evde jeli yerleştirerek bu kalıbı dişlerin üstüne günde en az 4-8 saat süreyle takar. Bu işlemin uyku esnasında yapılması, gece tükrük salgısı azaldığından beyazlatmanın etkinliğini arttırır ve hastanın günlük yaşantısını etkilemez. Beyazlatma uygulaması sonrasında plaklar ağızdan çıkarıldıktan sonra dişlerin fırçalanması ve ilacın ağızdan uzaklaştırılması tavsiye edilmektedir. Tedavi, elde edilecek beyazlık derecesi ve de dişlerde oluşabilecek hassasiyete bağlı olarak ortalama 1-4 hafta içinde sonlandırılmalıdır.
Bu tedavi esnasında özellikle çay, kahve ve şarap... gibi boyar maddelerle sigara tüketiminden kaçınılmalıdır.

 

 

 

Diş Beyazlatma Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

·         Hastada bir miktar hassasiyet görülse de bu hassasiyetler geçicidir,1–3 gün arasında kaybolurlar. İlk gün gerekli olursa ağrı kesici kullanılabilir.

·         İlk birkaç gün aşırı soğuk ya da sıcaktan kaçınılmalıdır.

·         Sigara, çay, kahve, çikolata, kırmızı şarap, vişne, karamel, salça gibi renk verici koyu renk barındıran ürünler işlem bitimini takiben en az 3-4 gün süreyle kullanılmamalıdır.

·         Günde en az 2 kere diş fırçalanmalı,

Elde edilen beyazlık ömür boyu olmamakla beraber kalıcı beyazlık süresi daha önceden renkleşmeye neden olan etmenlerin devamlılığı özellikle çay, kahve ve şarap... gibi boyar maddelerle sigara tüketiminin miktarı, renkleşmenin geri dönüş süresini belirleyecektir. 6 aylık düzenli kontrollerini yaptıran, sigara kullanmayan ve aşırı çay kahve tüketmeyen hastalarda yapılan beyazlatmanın etkisi uzun süre korunur. Kazanılan beyazlığın daha uzun süreli olması açısından 6 ayda ya da yıl 1 sefer olmak üzere tek seans halinde beyazlatma işlemi uygulanabilir.
Sonuç olarak; diş beyazlatma tedavilerinde hastayı memnun edecek şekilde bir estetik başarı amaçlanmakta ve hastayı mutlu edecek sonuçlar elde edilmektedir..

 

www.megisevinc.com, info@megisevinc.com


Tüm Yazıları

  • DİŞ BEYAZLATMA(BLEACHING)

    2014-11-21 18:02:48 Tarihinde Yazıldı
    DİŞ BEYAZLATMA(BLEACHING)

    Yakın zamana kadar çoğunlukla ağrının giderilmesi ve çürük dişlerin restore edilmesi ile anılan diş hekimliği,günümüzde yaşamımızın önemli bir parçası olan estetik kavramıyla da öne çıkmaktadır. Sağlıklı dişlerin yanı sıra güzeletkileyici bir gülüşün kişinin kendine olan güveninin artmasında,daha mutlu bir birey olmasında,başarılı bir birey imajı yaratmasında ki ön

    // DEVAMI