Tüm Yazılar

Hayatta kendin için farklı bir şeyler yap

  • 2013-10-05 12:43:49 Tarihinde Yazıldı

Sizce ne kadar özgürüz?

Sahip olduğumuz hayatları aslında kimler yönetiyor?

Niçin her zaman mutluluk bizimle değil?             

Ve niçin hep aynı şeyleri farklı kişilerle yaşıyoruz?

Sorular…sorular…sorular….Ardı ardı kesilmez bitmez ..

Etrafımızda anlam veremediğimizi sandığımız aslında çokta bayağı farkında olduğumuz olaylar yaşıyoruz.

Aslında sorunumuzun farkındayız.. O işte çalışmasan daha mutlu olacağının, O kişiyle birlikte olmasan huzura kavuşacağının , bir kere hayır diyebilsen rahatlayacağının fakındasın .. Niçin duygularımız bizi esir alıyor en kötü ne olabilir neden korkutuyor bizi bu hayat?

Beş maymun hikayesi vardır bilirsiniz az çok;

 

Bir kafese beş maymun koyarlar. Ortaya da bir merdiven, merdivenin tepesine de iple muzları asarlar. Her bir maymun merdivenleri çıkarak muzlara ulaşmak istediğinde, kafesin üstünden buz gibi soğuk su dökerler.
Her bir maymun aynı denemeye giriştiğinde, buz gibi soğuk suyla ıslatılır. Bütün maymunlar bu denemeler sonunda sırılsıklam olurlar.
Bir süre sonra muzlara hareketlenen maymunlar diğerleri tarafından engellenmeye başlanır. Maymunlardan biri açlığını gidermek için kafesin tepesinde ipte asılı olan muzlara yöneldiğinde, kafesteki diğer maymunlar bu maymunu alaşağı ederler ve bir güzel döverler. Çünkü artık şunu çok iyi bilmektedirler; muzları almaya içlerinden hangi maymun teşebbüs ederse etsin başarılı olamamaktadır. Buz gibi soğuk su tepelerinden aşağıya dökülmektedir.
Bir süre sonra maymunlar, bu gerçeği kabullenmiş olarak kafesin içinde yemek istedikleri ama yiyemeyeceklerini de çok iyi anlamış oldukları muzlara bakarak dolaşmaya başlarlar.
Daha sonra, kafesteki bu maymunlardan biri dışarıya alınıp yerine yeni bir maymun adı;  “A” olsun, koyarlar.
Kafese yeni gelen maymunun ilk yaptığı iş muzlara ulaşmak için merdivene tırmanmak olur; fakat diğer maymunlar buna izin vermezler ve yeni gelen maymun A`yı engellemeye çalışırlar. Yeni gelen maymun kafeste kendisinden önce var olan diğer dört maymun tarafından neden engellendiğini anlayamaz. Karnı acıkan bu yeni gelen maymun birazdan bir deneme daha yapar. Fakat, bu deneme ona pahalıya patlar. Çünkü; diğer maymunlar tarafından daha merdivene ulaşmadan yine engellenir ve oracıkta bir güzel dövülür.
Kafese yeni gelen ve dövülen maymun neden diğer maymunlar tarafından dövüldüğünü bir türlü anlayamaz. Her denemesinde dövüleceğini anlamış olduğundan artık oda diğer dört maymun gibi karnı feci şekilde acıkmış olduğu halde asılı duran muzlara uzaktan bakarak kafesin içinde dolaşmaya başlar.
Bir süre sonra ıslanmış maymunlardan biri daha kafesin dışına alınır ve yerine yeni bir maymun adı;  “B” olsun, koyarlar
Kafese yeni gelen maymun B, kafese girer girmez ilk yaptığı iş muzlara ulaşmak için merdivene tırmanmak olur. Tabi ki merdivene ilk yaptığı atakta dayak yer...
İşin en ilginç yanı ise bu ikinci maymun B` yi en şiddetli ve istekli döven ilk yeni maymun A` dır.
Islak maymunlardan üçüncüsü de değiştirilir. En yeni gelen maymun adı;  “C” olsun, ilk atağında cezalandırılır.
Yeni gelmiş iki maymun A ve B, en yeni gelen maymun C`yi niye dövdükleri konusunda hiç bir fikre sahip değillerdir.
Son olarak, en önce ıslanan maymunlardan ikisi de yenileriyle D ve E değiştirilir.
Kafese en son gelen bu iki maymun, muzları görünce hemen merdivene koşarlar. Fakat, kafese bu iki maymundan daha önce gelipte aynı hareketi yaptıklarında önceki diğer maymunlar tarafından dövülen ve niçin dövüldüklerini bilmeyen maymun A, B ve C, bu yeni gelen maymun D ve E`yi,  kendileri daha önce nasıl dövüldülerse aynen o şekilde döverler.
Fakat, çok ilginçtir, kafese en son gelen bu iki maymunu, kafese onlardan önce gelipte daha öncekiler tarafından dövülen maymunların niçin dövdükleri konusunda en ufak fikirleri yoktur.
Tepelerinde bir salkım muz asılı olduğu halde, artık hiç biri merdivene yaklaşmamaktadır.

 

Biraz böyle miyiz sanki?  

Bence birazdan da fazlası… Biz daha engellenmeden içten yıkılıyoruz… O yapmıştı olmadı , şu yapmıştı olmadı …Olmadı diye bir şey yok…

Bir düşünün hayatınızı aslında ipin ucunda bir yaşam en basit bir hareketinde belden aşağısı felç olan , ayağı taşa takılıp düştüğünden ölen milyonlarca insan var .. Ve daha neler ölüm bize çok yakınken niye çok yaşayacağımızı düşünüyor ve yapacaklarımızı erteliyoruz. ?

Artık hayatımızda hoşumuza gitmeyen yerleri tespit etmek ve yok etmenin zamanı geldi .. Kalkın ayağa derin bir nefes alın ve ben mükemmelim deyin.. Tabi ki hemen mükemmel olamayacağız ama ilk adımı atacağız inanarak atacağız.

Elektrik, kaldırma kuvveti, uçak v.b. icatları ulan mucitler farklı değiller hatta belki bizlerden daha ve daha basitler ama savundukları şeylere inandılar ve zaten dünyamızda mevcut olan bir şeyi ortaya çıkarttılar. Evrende tarafımızdan keşfedilmesi gereken belki milyarlarca buluş daha var ..

Hayatımız sabah iş – Akşam ev ve pembe diziden ibaret olmuş.. Tabi kolayınıza gidiyor bu şekilde yaşamak robotlaşmışız kesinlikle.

O zaman ne sana bu yazıyı okuttu? demek ki bir memnuniyetsizlik yaşıyorsun içten içe demek ki yaratılışına ters bir şeyler oluyor ve sen bunun farkına vardın..

Erteleme artık hayatının güzelliklerini... farklı bir şeyler yap .. mesela bir kursa yazıl, spor yap.. Bırak artık TV izlemeyi aynı yerde durmayı aynı sorunları çözmeyi. Aynı düşüncelere esir olmayı..

 

Hayatta kendin için farklı bir şeyler yap..


Tüm Yazıları

  • Hayatta kendin için farklı bir şeyler yap

    2013-10-05 12:43:49 Tarihinde Yazıldı
    Hayatta kendin için farklı bir şeyler yap

    Sizce ne kadar özgürüz? Sahip olduğumuz hayatları aslında kimler yönetiyor? Niçin her zaman mutluluk bizimle değil?              Ve niçin hep aynı şeyleri farklı kişilerle yaşıyoruz? Sorular…sorular…sorular….Ardı ardı kesilmez bitmez .. Etrafımızda anlam veremediğimizi sandığımız aslında çokta bayağı farkında olduğumuz olaylar yaşıyoruz.

    // DEVAMI