Turan'dan ünlü halk ozanına vefa

  • 2014-02-05 11:18:51 Tarihinde Yazıldı
  • yazdir Yazdır
Turan'dan ünlü halk ozanına vefa

Erzurum’un ünlü aşıklarından ve birçok önemli eseri olan Aşık merhum Mevlüt İhsani’nin ailesine yine Erzurumlu olan Gebzeli iş adamı Yalçın Turan sahip çıktı.

1928 yılında Erzurum ilinin Şenkaya ilçesi Çermik köyünde dünyaya gelen Mevlüt Şafak, Erzurum kültüründe önemli bir yere sahiptir. Ülkemizin yetiştirdiği önemli ozanlardan biri olan Mevlüt Şafak, daha sonra aşık Mevlüt İhsani olarak anılmaya başlandı. Mevlüt İhsani, ilkokul 3. sınıfa gittiği dönemde arkadaşlarıyla oynarken bulduğu bir kapsülün patlaması nedeniyle gözlerini yitirdi ve sol elinin 3 parmağı yaralandı. Gözleri görmemesine karşın köydeki bir marangozun yanında çıraklık yaptı. 13 yaşında ise köy imamının yardımıyla Kuran öğrenmeye başladı. Küçüklüğünden beri, köyüne gelip giden aşıklardan etkilenip şiire ilgi duydu. Özellikle Bardızlı Nihani, Narmanlı Musa, Aşık Yusuf gibi aşıklar bunların önde gelenleridir.

 

TÜRKİYE İSMİNİ DUYDU

 

Gördüğü bir rüyada sonra, doğaçlama söylemeye başladı. Annesinin teşvik etmesiyle bağlama öğrendi. 25 yaşlarında ise rüyasında Alvarlı Mehmet Lütfi Efendiyi gördü. Bunun üzerine Erzurum’a giderek Lütfi Efendiyle görüştü. İhsani mahlası da Lütfi Efendi tarafından verildi. 1966 yılından beri Konya Aşıklar Bayramına katılan Aşık Mevlüt İhsani, döneminin ünlü aşıklarıyla karşılaşmalar yaptı. Gelenekler çerçevesinde de birçok aşık yetiştirdi. Birçok yarışma ve şenlikte çeşitli ödüller alan Aşık Mevlüt İhsani, Türkiye dışında da bazı şenliklere katıldı. 1974 yılında Kars Çimento Fabrikasında başladığı santraldeki görevinden 1981 yılında malulen emekli oldu. Önce Erzurum’a, sonra da İzmit'e yerleşti.

 

AİLESİ KOCAELİ’DE

 

Kocaeli’de hayata gözlerini kapayan aşık Mevlüt İhsani’nin ailesi hala Körfez ilçesinde ikamet ediyor. Mevlüt İhsani’nin ailesine vefa göstermek için eşi ve kızlarıyla tanışan Turanlar Grup yönetim kurulu başkanı Yalçın Turan ailenin istediği doğrultusunda yardımlarda bulundu.  Evin eskiyen mutfağını yenileyen Turan, “Mevlüt İhsani Erzurum’un önemli bir değeridir. Şiir ve türküleriyle Erzurum’un unutulmaz bir simgesi olmuştur. O’nun bıraktığı mirasa ve ailesine sahip çıkmak boynumuzun borcudur” dedi. Mevlüt İhsani’nin eşi ve iki kızı Yalçın Turan’a teşekkür edip babalarının hayatını anlatan bir kitap hediye ettiler.