Ufuk Eser, Kültür-Sanat en iyi yatırımdır

  • 0000-00-00 00:00:00 Tarihinde Yazıldı
  • yazdir Yazdır
Ufuk Eser, Kültür-Sanat en iyi yatırımdır

Osman Hamdi Bey Kültür Merkezi Müdürü Ufuk Eser, 2011 yılından bu yana düzenledikleri programlar ile Gebze’nin kültür sanat alanında çağ atladığını belirterek, “Kültür, bir insana yapılan en iyi yatırımdır” diye konuştu.

2009 yılının Mart ayında açılışı yapılan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Osman Hamdi Bey Kültür Merkezi’nde 3,5 yıldır görev yapan Ufuk Eser, 3-4 ay süren altyapı çalışmalarından sonra 2011 yılının Ocak ayından itibaren düzenli programların yapılmaya başlandığını belirterek, “Kültür merkezimizde hemen her gün bir program yapılıyor. Mayıs ve Haziran aylarında ise günde en az 2 etkinlik gerçekleştiriliyor. Bu aylarda bir ayda 60 program yapılabiliyor” diye konuştu.

 

Kocaeli’nin en yüksek kapasiteli merkezi

 

Osman Hamdi Bey Kültür Merkezi’nin Kocaeli’nde en yüksek kapasiteye sahip olduğunu kaydeden Ufuk Eser, “637 koltuk kapasitemizi 700’e çıkarabiliyoruz. Kocaeli’nde, Süleyman Demirel Kültür Merkezi ile birlikte, sorunsuz tiyatro oynanabilecek iki merkezden birisi burası. Etkinliklerin çoğu Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin şehir tiyatroları, özel tiyatro ve kültür-sanat grupları ve organizatörlerin etkinlikleri, okul, dernek ve sivil toplum kuruluşlarının etkinliklerini sayabiliriz. Etkinlik olarak ise, yetişkin ve çocuk tiyatroları, eğitim seminerleri, konserler, tarih-edebiyat söyleşileri, okul, dernek ve sivil toplum kuruluşu etkinliklerini sayabiliriz” dedi.

 

İnsanları kültür-sanat ve tiyatro ile tanıştırdık

 

Kültür merkezinin ilk açıldığı dönemlerde ilginin az olduğunu ancak yaptıkları çalışmalarla insanları tiyatro ve kültür-sanatla tanıştırarak bu ilgiyi artırdıklarının altını çizen Ufuk Eser, “Ücretsiz tiyatrolar düzenleyerek herkese ve her kesime tiyatro ve kültür-sanat sevgisini aşılamaya çalıştık. İnsanları tiyatro ve kültür-sanat ile tanıştırdık. Eskiden 40-50 kişi katılırken, şimdi ise salon tamamen doluyor” dedi.

Tiyatro ve kültür-sanata olan bu ilginin Gebze hakkındaki kötü önyargıları da değiştirdiğini dile getiren Eser, “Gebze dışından program düzenleyenler salonu ve seyirciyi görünce hayretler içinde kalıyor. Artık önyargılar kırıldı. Tabi ki bu birden olmadı, zamanla oldu. Gebze’ye hep birlikte kültür-sanat alanında çağ atlattık” şeklinde konuştu.

Eser, kültür ve sanatın bir insan için en iyi yatırım olduğunu da kaydederek, özellikle gençlere alışveriş merkezleri ve kafeteryalarda harcayacakları zamanı bu merkezde düzenlenen etkinliklerde geçirmeleri konusunda da çağrı yaptı.