Emniyet Müdürü'ne suç duyurusu!

  • 2014-01-13 08:13:28 Tarihinde Yazıldı
  • yazdir Yazdır
Emniyet Müdürü'ne suç duyurusu!

İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili Fikret Seçen, koruma aracının ve iki koruma memurunun görevlerinden alınmasıyla ilgili olarak İstanbul İl Emniyet Müdürü ve Koruma Şube Müdürü hakkında suç duyurusunda bulundu.


İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili Fikret Seçen'in koruma aracının ve iki koruma memurunun İstanbul Valisi'nin bilgisi dışında kendisinden alınması üzerine, suç duyurusunda bulunduğu öğrenildi.
Görevi kötüye kullanmaktan dava açılmasını istedi

Seçen'ın İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na yaptığı suç duyurusunda, "Koruma polisleri ve koruma aracının alındığı tarih itibariyle suç örgütleri tarafından kendisine yönelik düzenlenebilecek tüm eylemlerden İstanbul İl Emniyet Müdürü Selam Altınok ile Koruma Şube Müdürü'nü sorumlu tuttuğu ve haklarında görevi kötüye kullanmak suçundan dava açılmasını talep ettiği öğrenildi.

İSTANBUL EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ'NDEN AÇIKLAMA

'İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili Fikret SEÇEN'in koruma aracının ve iki koruma memurunun İstanbul Valisi'nin bilgisi dışında kendisinden alınması üzerine, suç duyurusunda bulunduğu' yolundaki haberler üzerine İstanbul Emniyet Müdürlüğü akşam saatlerinde yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada, korumanın kaldırılmadığı, görevli personel değişikliğine gidildiği belirtildi.

Açıklamada, İstanbul Emniyet Müdürlüğü Koruma Şube Müdürlüğü bünyesinde yapılan yeni görev planlamasından dolayı haklarında koruma kararı olan yaklaşık 20'den fazla şahsı korumakla görevli personelin yerine başka personel görevlendirmesi yapıldığı belirtilerek, “Bu planlama kapsamında halen hakkında 13.02.2013 tarih ve 2013/313 sayılı İl Koruma Komisyonu Kararı gereğince 4 personel ile koruma kararı bulunan İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili Fikret Seçen'in korunması hizmetinde görevli personelden bazıları değiştirilmiş, görevlendirilen personel sayısında herhangi bir azaltma olmamıştır " denildi.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nün açıklamasında yer alan diğer ayrıntılar şöyle;

“Terörle Mücadele Kanunu'nun 20. Maddesi 2'inci paragrafında ; '… koruma için ihtiyaç duyulan araç ve gereçler adalet ve İçişleri Bakanlığınca temin edilir…'Koruma Hizmetleri Yönetmeliği'nin 25. Maddesinin Geçici Madde 1 (b) bendinde; “Haklarında alınmış bulunan özel koruma kararı değiştirilen veya kaldırılanlara tahsis edilmiş araçlar ile aynı kişiye birden fazla tahsis edilmiş bulunan araçlar derhal, aracı tahsis etmiş bulunan kurum tarafından geri çekilir" ifadesi yer almaktadır. Bu itibarla halihazırda İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili Fikret Seçen'e Adalet Bakanlığı'nca tahsis edilen bir araç bulunduğundan, kendisine Koruma Şube Müdürlüğü tarafından Yönetmeliğe aykırı olarak verilen araç geri alınmıştır. Koruma hizmetine alınan Başsavcı Vekili Fikret Seçen komisyon kararı gereği korunmaya aynı şekilde devam edilmektedir"

İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili Fikret Seçen tarafından İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na verildiği belirtilen suç duyurusu dilekçesine dayandırılan iddiaya göre başsavcı vekilinin koruma aracı ile 2 koruma görevlisinin görev yeri değiştirildi. Fikret Seçen, koruma polisleri ve koruma aracının alındığı tarih itibariyle suç örgütleri tarafından kendisine yönelik düzenlenebilecek tüm eylemlerden İstanbul İl Emniyet Müdürü ve Koruma Şube Müdürü'nü sorumlu tuttu.