GYTE’de servis sıkıntısı

  • 2013-12-31 08:08:22 Tarihinde Yazıldı
  • yazdir Yazdır
GYTE’de servis sıkıntısı

 

Türkiye’nin iki yüksek teknoloji enstitüsünden biri olan, son yıllarda gerçekleştirdiği büyük atılımlarla dikkat çeken ve birçok değerlendirmede en kaliteli eğitim veren ilk üç üniversitesinden biri olarak gösterilen Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü (GYTE)’nde yeni servis güzergahları servis kullanan akademisyen ve çalışanların tepkisini topladı.

 

Ödenek Gerekçesiyle Servis İptali

 

Daha önce E-5 üzerinden Üsküdar’a kadar bu güzergahta oturan personellerin ulaşımına çözüm üreten üniversite yönetimi bu yıl servisin iptal edildiğini ve bu güzergahta oturanların metro kullanacaklarını duyurdu. Ulaşımın ana omurgası E-5 yerine, Minibüs Yolu ve TEM güzergahlarındaki servisin sürdürülecek olmasına anlam veremeyen üniversite personeli E-5 güzergahındaki servisin tekrar hizmete alınmasını istiyor.

 

Güzergahlar Neye Göre Belirleniyor?

 

İnsanlara yüksek teknoloji eğitimi veren ve çatısı altında binlerce mühendis bulunan bir kurumun servis güzergahları konusunda kullanıcı sayısı ya da istatistiği kullanmamasının çok acı olduğunu vurgulayan GYTE Personelleri sesini çıkaran personellerin servisleri aynen muhafaza edilirken E-5 gibi bir güzergahın iptalinin kabul edilemez olduğunu belirtiyor.Yaklaşık 80 kişinin kullandığı servis için 45 kişilik aracın tahsis edildiğini ve “Erken binen oturur” tarzı bir yaklaşımın sergilendiğini ifade eden GYTE Personelleri çalışan memnuniyetini dikkate almayan bir yönetimin sahip olduğu kalite belgelerine de ihanet ettiğini dile getiriyor.

 

Personelin Fikri Alınmadan mı İhaleye Çıkılıyor?

 

Hazırlanan teknik şartnamelerde personelin ihtiyacının hiçe sayıldığını ifade eden GYTE’nin servis mağduru personelleri, hazırlanan teknik şartnamelerin ihtiyaç olan servis güzergahlarıyla uzaktan yakından ilgili olmadığını,  neye kime göre hazırlandığını da anlayamadıklarını belirtiyor. Kartal Metro’ya kadar servis konmasının aslında hiçbir anlam ifade etmediğini dile getiren GYTE’liler, asıl amacı trafik yoğunluğunu azaltmak olan servislerin, bu güzergahlarla bir çok kişiyi kendi aracıyla gelmeye ittiğini dile getiriyor.

 

Aradığını Üniversiteye Şu Anda Ulaşılamıyor

 

“Ring Sistemi İşlemiyor, İETT Seferi Az, Trenler çalışmıyor” diyerek GYTE’nin adeta ulaşılamaz bir bilim yuvası olduğuna değinen GYTE’nin servis mağduru personelleri Rektör Prof. Dr. Orhan ŞAHİN’den yardım bekliyor. Özellikle İstanbul’dan ulaşımın günümüz koşullarında adeta imkansıza yaklaştığını ifade eden personeller kaliteli bilimsel çalışmalar için sorunun çözümünün önem arz ettiğini ifade ediyor.