32 yıl hapis yattı, çıkınca kitabevi açtı

  • 2013-12-13 12:41:15 Tarihinde Yazıldı
  • yazdir Yazdır
32 yıl hapis yattı, çıkınca kitabevi açtı

Türkiye’nin en uzun süre cezaevinde kalan mahkumu olan ve yaklaşık 7 ay önce özgürlüğüne kavuşan Tahir Canan, Gebze’de kitabevi açtı. 32 yıl boyunca cezaevinde kalan Tahir Canan’ın Özgürlük Kitabevi hizmet vermeye başladı. Resmi açılış ise 28 Aralık Cumartesi günü düzenlenecek bir törenle gerçekleştirilecek.

Tahir Canan, oğlu İlhan ile birlikte gazetemizi ziyaret ederek Yazı İşleri Müdürü Levent Altun’a kitabevi hakkında bilgi verdi.

Gebze’nin Hacı Halil Mahallesi İsmetpaşa Caddesi (Yeniçarşı) Beşiroğlu İşhanı’nda hizmet vermeye başlayan Özgürlük Kitabevi’nde 25 yayınevinin kitaplarının satışa sunulduğunu kaydeden Tahir Canan, “Başta Aziz Nesin ve Rıfat Ilgaz’ın eserleri olmak üzere kitabevinde Yordam, Evrensel, İş Bankası yayınları, Can, Çınar, Cumhuriyet, Sol, Onur ve Ayrıntı gibi yayınevlerinin kitapları satılıyor” diye konuştu.

Tahir Canan, “Gebze’de bu alandaki eksikliği gidermek istiyoruz. Kitap satışlarımızın yanı sıra ileriki süreçte yazarlar getirmek suretiyle imza günü ve söyleşi etkinlikleri de düzenleyeceğiz” dedi.

Tahir Canan, her yaşa hitap ettiklerini ancak çocuklara yönelik kitapların da ağırlıklı olduğunu belirterek, “Okul öğrencilerinin okuyacağı tarzda kitap ve öyküler olacak. Çocuklara aydınlık bir gelecek için onları kitapla buluşturmak istiyoruz” dedi.

Tahir Canan ayrıca 20 Aralık Cuma akşamı bir de dayanışma gecesi yapılacağını sözlerine ekledi.