Çevre düşmanı 4 firma

  • 2013-12-11 08:14:57 Tarihinde Yazıldı
  • yazdir Yazdır
Çevre düşmanı 4 firma

 Gebze Belediyesi Çevre Koruma ekiplerinin denetimine takılan ve çevreyi kaçak hafriyat atıklarıyla kirlettiği tespit edilen 4 firmaya ceza yağdı

 

TİTİZ ÇALIŞMA VE DENETİM

Gebze Belediyesi’nin kaçak hafriyat ve moloz dökümlerine karşı denetim çalışmaları devam ediyor. Gebze Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Servis Amirliğine bağlı çevre koruma ekipleri ilçe genelinde kontrollerine devam ediyor. Saha denetimlerini sürdüren denetim ekipleri Kadıllı Köyü Çöklen suyu mevkiinde ormanlık alan içerisinde birkaç ayrı noktada atık döküldüğünü tespit ederek inceleme başlattı. Yapılan inceleme ve sıkı takip sonucunda Gebze, İstanbul ve Çayırova’da faaliyet gösteren 4 ayrı firmaya ait bilgililere ulaşıldı.

VALİLİĞE BİLDİRİLİYOR

Kaçak hafriyat dökümü yapan firma ve şahıslara ulaşılarak dökülen atıkların kaldırılması ve bertaraf edilmesi sağlandığı çalışma kapsamında ayrıca; çevre kirliliğine sebebiyet vermekten dolayı 5326 sayılı kabahatler kanunu çerçevesinde idari para cezası uygulandı. Gebze Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Servisi ekiplerince kaçak atık dökülmesini engellemek ve çevre kirliliğinin önüne geçmek amacıyla düzenli olarak Gebze genelinde yaptıkları rutin denetimler neticesinde yapılan tüm faaliyetler aylık olarak raporlanarak Kocaeli Valiliğine bildiriliyor.  

ÇEVRE KİRLETENE CEZA!

2013 yılı içerisinde Gebze genelinde aralıksız olarak denetim yapan çevre koruma ve kontrol ekipleri toplamda 60 ayrı noktaya kaçak olarak atık döküldüğünü tespit ederek, atık sahibi 65 firma ve şahıs hakkında Kabahatler Kanununa göre yaklaşık 120 bin TL idari para cezası uyguladı. Özellikle kaçak atık dökümlerinin yapıldığı hassas bölgelerin sürekli kontrol altında tutulduğunu açıklayan belediye yetkilileri; denetimlerin devam edeceğini de bildirdi.

ALO MOLOZ HATTI

Gebze Belediyesi tarafından çevre kirliliğini önlemek amacıyla hayata geçirilen ve 2009 yılında Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği’nden çevre ödülü alan proje Alo Moloz Hattı ile Gebzeliler hizmet alıyor. Alo Moloz Hattı ile tadilat sonucu oluşan moloz atıkları 642 10 10 numaralı telefonun aranmasıyla adrese gelen ekipler tarafından alınarak bertaraf ediliyor.