Kerbela şehitleri Darıca’da anıldı

  • 2013-11-14 08:51:19 Tarihinde Yazıldı
  • yazdir Yazdır
Kerbela şehitleri Darıca’da anıldı

 

Darıca da Hz. Muhammed'in torunu Hz. Hüseyin'in Kerbela'da şehit edilişinin 1374. yılı dolayısıyla Evrensel Aşure Matem Töreni düzenlendi. 
Türkiye Caferiler Vakfı tarafından Nenehatun Stadyumu'nda her yıl geleneksel olarak düzenlenen 'aşura' programına vatandaşların yanı sıra protokol de yoğun ilgi gösterdi. Programa AK Parti Kocaeli milletvekili Fikri Işık, Darıca Kaymakamı Mehmet Öklü, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Darıca Belediye Başkanı Şükrü Karabacak, Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker, Çayırova belediye Başkanı Ziyaettin Akbaş, Diyanet İşleri Başkanlığı İrşad Hizmetleri daire Başkanı Dr. Dursun Aydın ve çok sayıda Caferi vatandaş katıldı.

 

Saygı duruşu ve İstiklal marşının okunmasının ardından ilk konuşmayı Vakıf Başkan Yardımcısı Opr. Dr. Atakan Özkan yaptı. Kerbela’nın insanlık tarihinin en büyük yası ve insanlık tarihinin en feci gününün yaşandığı gün olduğunu dile getiren Özkan o katliamı gerçekleştirenlerin bugün asırların geçmesine rağmen her zaman olduğu gibi bugün de hep nefretle anılmakta olduğunu söyledi.

 

Atakan Özkan’ın ardından söz alan Diyanet İşleri Başkanlığı İrşad Hizmetleri daire Başkanı Dr. Dursun Aydın’da Kerbela’nın o günden bugüne bütün Müslümanları derin acılara sevk ettiğini asırlardır acı ve hüzünle elem kapladığını söyledi. Aydın şöyle devam etti, “Bugün Müslümanlar olarak Kerbela’yı doğru okumak ve anlamak gerek. İslam toplumu hala Kerbela’yı doğru anlamadığı görülmektedir. Bu nedenle yeni bir dile, gönül kapılarını birbirine açmaya ihtiyaç var. İçinde bulunduğumuz muharrem ayını kardeşlik, birlik ve beraberlik duygusu için fırsat bilmeliyiz. Bizleri, ayrılığa, kin ve nefrete dönüştürmek isteyenlere ortak cevap vermeliyiz. Birlik ve beraberliğimizi hoşgörüye dönüştürmeliyiz.”

 

Dr. Dursun Aydın’ın konuşmasının ardından Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’da yaptığı konuşmada yürekleri dağlatan bir matemin yaşandığını ifade ederek bu tür acıların bir daha yaşanmaması için millet olarak bir ve diri olmak gerektiğini söyledi.

 

AK Parti Kocaeli milletvekili Fikri Işık’ta yaptığı konuşmada Kerbela olayının İslam dünyasının kıyamete kadar yaşanacak en büyük acı olduğunu vurguladı. Bu tür olayı gerçekleştirenlerin dünyada nerede gerçekleştirirse gerçekleştirsin yezid olarak adlandırıldığını ifade eden Işık, “bunun için tüm Müslümanlar uyanık olmalı oynanacak oyunlara dikkat etmeli, mezhep çakışmasına girmemeliyiz. Alevisiyle, sünnisiyle bütün müminler kardeştir. Şunun önemle altını çizmek istiyorum ki tüm bunlar için eğitim şarttır. Çocuklarımıza dinimizi öğretmemiz gerek.” Şeklinde konuştu. Konuşmaların ardından Vakıf gençlik kolları üyeleri tiyatro gösterimi sergiledi. Kerbela'da yaşananların canlandırıldığı, Hz. Hasan ve Hz. Hüseyin'in şehit edilişinin anlatıldığı anlarda vatandaşlar gözyaşlarına boğuldu.

 

Başkan Karabacak’ta konuşmasında  “bugün burada Hz. Muhammed (s.a.v.) Efendimiz’in  torunu Hz. Hüseyin’in ve 72 aile efradının Kerbela’da susuz bırakılarak ve başı kesilerek katledilmesinin acısını paylaşmak için toplanmış bulunuyoruz. Kerbela’da yaşanan , tüm İslam aleminin ortak yası ve ders alınması gereken acı bir olay olarak her zaman hatırlanacaktır.Kerbela olayını hatırlarken biz Müslümanlara düşen en önemli görevlerden birinin bu tür müessif olaylardan ders almak, Müslümanların birlik ve beraberliğini zedeleyecek her türlü olumsuz tutum ve davranışlardan kaçınmak olduğunu çok iyi idrak etmeliyiz.Hz. Peygamber ve Ehl-i Beyt sevgisi etrafında birleşen milletimizin barış, huzur, güven ,karşılıklı sevgi ve saygı içerisinde yaşaması hepimizin ortak temennisidirToplumsal olarak bizi birleştiren, Sünni, Alevi ve Caferi bütün vatandaşlarımızı yan yana getiren bu matem hepimizin matemidir, hepimizin acısıdır.Bu duygu ve düşüncelerle hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyor, bu tür acı olayların bir kez daha yaşanmamasını Cenab-ı Mevla`dan niyaz ediyorum.” diyerek bütün İslam Alemi’nin Kerbela olayından dersler çıkarmasının gerektiği üzerinde durdu.

 

Anma etkinliğine katılanlar Kızalay’a kan bağışında da bulundu.