Muhtar hakkında suç duyurusu

  • 2013-09-27 11:41:48 Tarihinde Yazıldı
  • yazdir Yazdır
Muhtar hakkında suç duyurusu

 

Gebze’nin Pelitli Köyünden bir grup köylü vatandaş, köy muhtarı ve 4 aza ile bilirkişi heyeti  hakkında görevlerini kötüye kullandıkları gerekçesiyle Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu. Başvuru öncesi Adliye Sarayı önünde basın açıklaması yapan grup köy hudutları içindeki mülkiyeti hazineye ait parsellerin muhtar ve azaların kendi eş ve çocukları ile yakınlarına ayrıca köyde oturmayan ve tanınmayan kişiler adına 5831 sayılı yasaya göre yapılan kadastro tespitinde hak sahibi olarak yazdırıldığı iddia edildi.

 

Gebze Adliyesi önüne gelen Pelitli Köyünde bir grup vatandaş köy muhtarı ve yönetimini görevlerini kötüye kullandıkları iddiasıyla basın açıklamasında bulundu. Grup adına basın açıklamasını Zafer Ceyhanlı yaptı. Ceyhanlı, 5831 sayılı yasa ve halk arasında 2/B yasası olarak bilinen 6292 sayılı yasayı fırsat bilinmek suretiyle Pelitli Köyü sınırları içinde orman sınırı dışına çıkartılan hazineye ait taşınmazların hak sahibi olmayanlar adına hak sahibi olarak yazılmak suretiyle birilerine peşkeş çekildiği ileri sürdü. Köy halkının yokluk ve yoksulluk ile mücadele ederken köy muhtarlık ve azalarının kendilerine, yakınları ile köyde hiç oturmamış ve tanınmayan kişiler ve şirketler adına trilyonluk arazilerin peşkeş çekilmesine müsaade edilerek göz yumulduğunu iddia eden Zafer Ceyhanlı valilik ve kaymakamlık nezninde girişimlerde bulunmalarına rağmen bugüne kadar bir sonuç alınamadığını belirterek ‘’kamu gücünü ve yetkisini kullananlar olayın üzerine gitmek yerine körler, sağırlar ve dilsizleri oynamaktadırlar. Bu haksız uygulama kamu vicdanını, adalet duygusunu zedelemektedir. Biz köy halkı olarak bu duruma sessiz kalmayacağız. ‘’ dedi. Köy de içinde para dolu çantalarla yabancı kişilerin dolaştığına dikkat çeken Ceyhanlı, köylülerin darp edilerek sindirilmek istendiğini de iddia etti.

 

Basın açıklamasının ardından yaklaşık 20 kişilik grup imzaladıkları dilekçeleri Cumhuriyet Başsavcılığına teslim ettiler.