Satrancın kalbi Gebze'de atacak

  • 2013-09-20 11:30:53 Tarihinde Yazıldı
  • yazdir Yazdır
Satrancın kalbi Gebze'de atacak

4. Uluslar ArasıGebze Kurtuluş Hamlesi Satranç Turnuvası imza töreni Gebze Belediye BaşkanıAdnan Köşker ile Türkiye Satranç Federasyonu Başkanı Gülkız Tulay’ın katılımıyla gerçekleştirildi

 

Satrancın gelişimine desteklerinden ötürü Başkan Köşker’e teşekkür eden Türkiye Satranç Federasyonu Başkanı Gülkız Tulay, “Uluslar arası turnuvasıyla Gebze, satranç dünyasında yerini aldı, adını duyurdu” dedi

 

 

Gebze Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Uluslar ArasıKurtuluş Hamlesi Satranç Turnuvası için imzalar atıldı. Gebze Belediyesi başkanlık makamında gerçekleştirilen protokol imza törenine Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker’in yanı sıra Türkiye Satranç Federasyonu Başkanı Gülkız Tulay, as başkan Aşkın Keleş, yönetim kurulu üyesi İslam Yücel ve belediye başkan yardımcısı Nilay Ayran katıldı.

KÜÇÜK YAŞLARDA İLGİ

İki ana kategoride bu yıl 3-6 Ekim tarihleri arasında 4.’sü düzenlenecek Uluslar Arası Kurtuluş Hamlesi Satranç Turnuvası, satrancın gençler ve çocuklar arasında sevilmesi, yaygınlaştırılmasına vesile olması adına önemsediklerini belirten Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker, “Bir akıl oyunu, sporu olan satrancın, gençlerimiz tarafından sevilmesi ve daha küçük yaşlardan itibaren ilgi duyulması açısından turnuvamızın katkı sağladığını düşünüyoruz. Bir sanayi kenti olan Gebze’mizin spor ve kültürel alanlarda da adını duyurur hale gelmesi bizim için kıvanç vesilesi” dedi.

ENİYİ GEBZELİ KATEGORİSİ

Gebzelileri, Gebze’nin kurtuluş günü vesilesiyle düzenlenen satranç turnuvasına katılmaya davet eden Başkan Köşker, iki ana kategoride düzenlenen organizasyonda ayrıca bu yıl ilk defa, ‘En iyi Gebzeli Sporcu’ kategorisinde de müsabakalarının yapılacağının müjdesini verdi. Başkan Köşker’in ardından söz alan Türkiye Satranç Federasyonu Başkanı Gülkız Tulay, satrancın Gebze’de gelişimine ve sevilmesine katkılarından dolayı teşekkürlerini iletti.

GEBZE YERİNİ ALDI

Türkiye genelinde 320 bin lisanslı sporcunun satrançla uğraştığını belirten federasyon başkanı Tulay, Kocaeli’de 30 bin lisanlı sporcunun 10 binin Gebze’den olduğunu da sözlerine ekledi. Satranca olan ilginin ve başlama yaşının 8’den 5’e indiğini dile getiren federasyon başkanı Gülkız Tulay, “8 ülkeden 300’ün üzerinde sporcunun katılacağı uluslar arası turnuvadan ötürü belediye başkanımızı sizlerin huzurunda bir kez daha kutlarım, teşekkürlerimi sunarım. Gebze, başkanımızın destekleriyle satranç dünyasındaki yerini aldı” dedi. Konuşmaların ardından Başkan Köşker ve federasyon başkanı Tulay, turnuvanın protokol belgelerini imzaladı.