Duyun sesimizi!

  • 2013-09-03 09:20:58 Tarihinde Yazıldı
  • yazdir Yazdır
Duyun sesimizi!

 

Kömür depoları Dilovalıların kabusu olmaya devam ediyor. Yıllardır sanayi kuruluşlarının kirlilikleriyle boğuşan vatandaşlar şimdi de kömür depolarının tozundan dert yanıyorlar.

Vatandaşların şikayetlerini iletmek üzere aradığı Alo 181 Çevre hattının halka yardımcı olmadığı iddia edildi. Verilen cevapların sürekli aynı olduğunu söyleyen vatandaşlar; “Fabrikaların bakımda olduğunu, ölçümlerin sürekli yapıldığını ve herhangi bir sorun yok” tarzında cevaplar aldıklarını söylüyorlar. Turgut Özal Mahalle’sinde Yaşayan Akciğer Hastası Sevgi Çiçek Kömürcülere isyan ediyor; “Allah’ın verdiği canı onlar bizden alıyorlar” diye. Akçiğer hastası olan Çicek ekliyor; “Ben akciğer hastasıyım evimde yatamıyorum. Öksürdüğümde boğazımızdan kömür tozu akıyor. Evimizde camlarımızı açık bırakamıyoruz. Havalar sıcak evin içinde duramıyoruz camlarımızı açtığımızda da içimize kömür tozu soluyoruz.” diyor.

Evde Ölmeyi Bekliyoruz!

3 çocuğu ile ölümü beklediğini söyleyen çiçek ;”Kömür tozu benim sağlığımı tehdit ediyor.  Bu yüzden havale geçiriyorum komşularım olmasa hastaneye dahi gidemem. Evde ölmeyi bekliyoruz resmen. 3 tane çocuğum var oğlum bronşit evde camları kapadığımız zaman havasızlıktan oğlum havale geçiriyor. Oğlum dışarı çıktığın da hasta oluyor astımı da var evde durduğu zamanda havasızlıktan havale geçiriyor.” diyerek yetkililerden çözüm bekliyor.

Bunun adı zulümdür!

“Kömürcüleri buraya getirmek bize yapılmış bir zulümdür. Biz nereye gidelim artık. Biz burada oturuyoruz insan değimliyiz bize neden bu zulmü yapıyorlar. Her geçen gün ömrümüzden ömür alıyorlar Allahın bize vermiş olduğu ömrü onlar bizden alıyor.”

Kömürcüler OSB burada olduğu sürece herkes hasta olacak!

“Kömürcüler burada olduğu sürece herkes hasta olacak. Biz şuan ki başkana halkın içinden biridir diye oy verdik. Ama o kömürcülerin gelmesine dahi engel olamadı. Bizim ne günahımız var. Burada ki bütün halk kömürcülerden şikâyetçi. Yetkililerden artık sesimizi duymalarını ve bu olayı çözmelerini istiyorum ve halk olarak istiyoruz.” şeklinde konuştu.