Darıca’da protesto mitingi

  • 2013-08-31 08:59:37 Tarihinde Yazıldı
  • yazdir Yazdır
Darıca’da protesto mitingi

Darıca da Mısır ve Suriye’deki katliamlara tepki mitingi düzenlendi. Ellerinde Suriye, Mısır ve Filistin bayrakları ile meydanı dolduran binlerce vatandaş katliamları protesto etti ölenler için dualar ettiler gıyabi cenaze kıldılar.

Darıcalılar Mısır'daki darbe karşıtlarına yönelik katliam ve Suriye'deki kimyasal saldırıya tepki gösterdi. Darıca Sivil Toplum Platformu tarafından organize edilen ve Ak Parti ilçe Gençlik Kolları tarafından desteklenen mitingde vatandaşlar "R4bia" yazılı tişörtler giyerek bölgede yaşananları protesto etti. Cumhuriyet Meydanında gerçekleştirilen protesto mitingine; Ak Parti Kocaeli Milletvekili Mehmet Ali Okur, darıca Belediye Başkanı Şükrü karabacak, Ak Parti darıca İlçe Başkanı Muzaffer Bıyık, Ak Parti İl Gençlik kolları Başkanı Yusuf Akın, belediye meclis üyeleri, sivil toplum kuruluşlarının yöneticileri ve üyeleri ile kalabalık bir vatandaş topluluğu katıldı. Mitinge katılan binlerce kişi zaman zaman Ortadoğu da yaşanan katliamlara tepki sloganları atarak tekbir getirdiler. Mitingin ilk konuşmasını Ak Parti Kocaeli milletvekili M. Ali Okur yaptı.

 

Mehmet Ali Okur konuşmasında şunları söyledi;  “Günlerdir bütün dünyanın gözü önünde yaşanan olayları bizlerde buradan yakinen seyrediyoruz. Müslüman kardeşlerimiz gözleri kırpmadan hainler tarafından katlediliyor şehit ediliyor. Bu kardeşlerimizin yanında olduğunu ifade etmek adına bugün bir aradayız. Türkiye’nin her yerinde bu topluluklar var. Bir müslümanın yapması gerektiği şekilde sıkıntıda olan Müslüman kardeşine destek olma adına başta başbakanımız olmaz üzere tüm ülke Müslümanları bu zorda olan Müslüman kardeşlerimizin yanında olduğunu göstermek adına bu programları ülkenin bir çok yerinde yapıyoruz. Tüm İslam dünyasının duası ortadoğuda yaşanan bu sıkıntıların biran önce son bulmasından yanadır. Allah Müslüman kardeşlerimizin yardımcısı olsun.”

 

Milletvekili M. Ali Okur’un konuşmasının ardından Darıca Belediye Başkanı Şükrü Karabacak söz aldı. Başkan Karabacak şöyle konuştu; “ İslam coğrafyasında özellikle Müslüman ülkelerinde dünyanın en ücra köşelerinde bile olsa zulmün ve Vahşetin ayyuka çıktığı bu günlerde demokrasi havariliği yapan insan haklarından dem vuran ve bugün baktığımızda bölgemizde ve özellikle ortadoğuda başta Filistin olmak üzere mısır ve Suriye de Irak ta kimyasal silahlar kullanarak mazlum insanların ölümüne sebep olan zalimlere karşı bu birliktelik. Bu ülkenin birliği ve birlikteliği ile birlikte ülkemizin her karışından güçlü bir Türkiye’nin ve güçlü bir iradenin dünyaya vermiş olduğu mesajları hep birlikte görüyoruz.

Bu miting tamamiyle insanlık adına bir araya geldiğimiz ve yeryüzünde insanların katledildiği çocukların annelerinin koynunda kimyasal silahlarla öldürüldüğü bir zulmün karşısındaki direniştir.”

Konuşmaların ardından sinevizyon gösterimi yapıldı daha sonra dualar edildi. Miting kılınan gıyabi cenaze namazı ile son buldu.