Marmaray'da inanılmaz iddia

  • 0000-00-00 00:00:00 Tarihinde Yazıldı
  • yazdir Yazdır
Marmaray'da inanılmaz iddia

MARMARAY DA İNANILMAZ İDDİA

Marmaray’ın test sürüşü, geçtiğimiz günlerde Başbakan Erdoğan tarafından yapıldı. Ancak test sürüşünden daha da önemli olan bir konu var : Bu proje ile ilgili vahim bir teknik hata iddiası…İşte o iddia: Tünellerden birinde 15 derecelik düşey sapma var…MHP Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan, AKP’nin göz göre göre başlattığı teknik açıdan problem taşıyan Marmaray projesindeki insan hayatına mal olacak bu iddiayı TBMM’ye taşıdı.Türkkan konunun muhatabı Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’ın yanıtlaması için 9 sorudan oluşan yazılı soru önergesi verdi.

HATA KAMUOYUNDAN GİZLENDİ

Önergesinde Marmara Denizi’ni alttan geçerek Üsküdar-Sirkeci arasını bağlayacak “Tüp Tünel’in inşaatı sırasında hayati bir hata yapıldığını ve bu hatanın kamuoyundan gizlendiğini söyleyen Türkkan, tamamı 11 tünel olan projede, iddiaya göre 7. üniteye gelindiğinde yapıcı şirketin mühendisleri tarafından Sirkeci yönünde “15 santimlik bir düşey sapma” tespit edildiğini belirtti.

MALİYET ARTTIĞI İÇİN DOLGU YAPILDI İNSAN HAYATI HİÇE SAYILDI

Bu vahim hatayı düzeltmek maliyeti artırdığı için doldurma yolunun seçildiğini önergesinde belirten Türkkan,  Müşavirlik şirketinin baş proje müdürünün bu hata nedeniyle istifa ettiğinin de iddialar arasında yer aldığına önergesinde değindi.

İNSAN HAYATI BU KADAR UCUZ MU?

MHP Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan, Bakan Binali Yıldırım’dan insan hayatını ilgilendiren bu ciddi iddiaları yanıtlamasını istedi. Bakan Yıldırım’a Marmaray Projesi’nde 7.ünitede yapıcı şirketin mühendisleri tarafından 15 santimlik bir düşey sapma tespit edildiği, bunun ardından yapımcı şirketin, hatayı DLH İstanbul Bölge Müdürlüğü’ne bildirdiği,Bölge Müdürlüğü’nün, hatalı yerleştirilen 7’nci ünitenin sökülüp yenisinin konulmasını istediği, ancak hatayı düzeltmek maliyeti artırdığı için yapımcı şirketin doldurma yolunu seçtiği iddiaları doğru mu sorularını soran Türkkan, bu hatanın doldurma yolu ile giderileceği konusunda bilimsel ve teknik anlamdaki detayları da Bakan’dan istedi.

YÜZLERCE İNSAN TREN KAZASINDA HAYATINI KAYBEDERSE NE OLACAK?

Bu hatanın kamuoyundan neden gizlendiğini de soran MHP’li Türkkan, dolgu ile kapatılan yerde aynı hatanın tekrar etmeyeceği ve yüzlerce kişinin ölümüne yol açacak bir tren kazasıyla sonuçlanmayacağı konusunda garantinin neye göre verildiğini de sordu.

TÜRKKAN’IN ÖNERGESİNDE YANITI İSTENEN BAŞKA SORULAR DA VAR

Yazılı soru önergesinde  Marmaray Projesi’nde kamuoyunun zarara uğratıldığının iddia edildiğini belirten MHP Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan, 76 km uzunluğundaki projenin yalnızca 13 km’lik bölümünün alelacele işletmeye açıldığına da vurgu yaptı. Türkkan, Bakan Yıldırım’a neden projenin tamamlanmasının beklenmediğini sordu.

İHALE NEDEN FİYAT ARTIRILARAK YENİLENDİ?

Projeyle ilgili ihaleyi 680 milyon Euro’ya ilk alan üçlü şirketin işi 2009’da teslim etmesi gerekirken yarım bıraktığının da dile getirildiğini önergesinde belirten Türkkan, daha sonra ihalenin yenilenerek, bu kez ikinci üçlüye; 1 milyar 300 milyon Euro’ya ve 2014 yılında bitirilmek üzere verildiğini vurguladı. MHP’li vekil, Proje, ihaleyi 680 milyon Euro’ya ilk alan üçlü şirket (ASTON- MARUBENİ-DOĞUŞ) tarafından 2009’da teslim edilmesi gerekirken neden yarım bırakıldı, daha sonra ihale neden yenilendi sorusunu yöneltti.

MHP Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’dan hangi gerekçe ile daha sonraki ihalede fiyat artırımına gidildiği sorusuna da yanıt vermesini istedi.

 TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım  tarafından yazılı olarak cevaplandırılması için gereğini saygılarımla arz ederim. Lütfü TÜRKKAN Kocaeli Milletvekili                                                                                                                     

Marmaray Projesi’nde kamuoyunun zarara uğratıldığı iddia edilmiş, Gebze’den Halkalı’ya 76 km uzunluğundaki projenin yalnızca Ayrılıkçeşmesi (Asya Yakası) ile Yenikapı (Avrupa Yakası) arasındaki 13 km’lik bölümünün alelacele işletmeye açıldığı, ayrıca; Gebze-Halkalı arası: istasyonların, yenilenmiş tren raylarının, elektrifikasyon, sinyalizasyon, haberleşme ve kumanda merkezlerinin ihaleyi 680 milyon Euro’ya ilk alan üçlü şirket (ASTON- MARUBENİ-DOĞUŞ) tarafından 2009’da teslim edilmesi gerekirken yarım bırakıldığı dile getirilmiştir. Daha sonra ihale yenilenmiş, proje bu kez İspanyol firmasının liderliğinde ikinci üçlüye; 1 milyar 300 milyon Euro’ya ve 2014 yılında bitirilmek üzere verilmiştir. Ancak Marmaray ile ilgili daha ciddi bir iddia daha vardır. Marmara Denizi’ni alttan geçerek iki yakayı (Üsküdar-Sirkeci arasını) bağlayacak “Tüp Tünel’in inşaatı sırasında hayati bir hata yapılmış ve bu hata kamuoyundan gizlenmiştir. Tamamı 11 tünel olan projede, İlk önce 11’inci ünite konulmuş, daha sonra 10’uncu, 9’uncu  ve 8’inci ünitelerin konulması şeklinde devam etmiştir. İddiaya göre 7. üniteye gelindiğinde yapıcı şirketin mühendisleri tarafından Sirkeci yönünde “15 santimlik bir düşey sapma” tespit edilmiştir. Bunun ardından yapımcı şirket, hatayı DLH İstanbul Bölge Müdürlüğü’ne bildirmiş;Bölge Müdürlüğü, hatalı yerleştirilen 7’nci ünitenin sökülüp yenisinin konulmasını istemiş, ancak hatayı düzeltmek maliyeti artırdığı için yapımcı şirket doldurma yolunu seçmiştir.Müşavirlik şirketinin baş proje müdürünün bu hata nedeniyle istifa ettiği de iddialar arasında yer almaktadır. Avrasya Tüp Geçişi’ndeki “15 derecelik düşey sapma” altı doldurularak bitirilmiş ve arife günü Başbakan Erdoğan’ın sürücü koltuğuna oturduğu trenle test sürüşleri başlamıştır

 Bu nedenle;

1-Marmaray Projesi’nin tamamı 76 km. olmasına rağmen yalnızca 13 kilometrelik bölümünün alelacele açılmasının gerekçeleri nelerdir, neden projenin tamamlanması beklenmemiştir?

2-Proje, ihaleyi 680 milyon Euro’ya ilk alan üçlü şirket (ASTON- MARUBENİ-DOĞUŞ) tarafından 2009’da teslim edilmesi gerekirken neden yarım bırakılmıştır, daha sonra ihale neden yenilenmiştir?

3-Yeni ihale ile eski ihale arasında fiyat farkı olmasının gerekçeleri nelerdir, hangi gerekçe ile daha sonraki ihalede fiyat artırımına gidilmiştir?

4-Marmaray Projesi’nde 7.ünitede yapıcı şirketin mühendisleri tarafından 15 santimlik bir düşey sapma tespit edildiği, bunun ardından yapımcı şirketin, hatayı DLH İstanbul Bölge Müdürlüğü’ne bildirdiği,Bölge Müdürlüğü’nün, hatalı yerleştirilen 7’nci ünitenin sökülüp yenisinin konulmasını istediği, ancak hatayı düzeltmek maliyeti artırdığı için yapımcı şirketin doldurma yolunu seçtiği iddiaları doğru mudur?

5-Eğer iddialar doğru ise bu hatanın doldurma yolu ile giderileceği konusunda bilimsel ve teknik anlamda kesin bilgi var mıdır, var ise bu konudaki detaylar nelerdir?

6-Bu hatanın kamuoyundan gizlenmesinin gerekçeleri nelerdir?

7-Dolgu ile kapatılan yerde aynı hatanın tekrar etmeyeceği ve ilerde yüzlerce kişinin ölümüne yol açacak bir tren kazasıyla sonuçlanmayacağı konusunda garanti neye göre verilmiştir, bu konuda akademisyenlerden ve TMMOB’den görüş alınmış mıdır, alındı ise bu görüşler nelerdir?

8-Müşavirlik şirketinin baş proje müdürünün bu hata nedeniyle istifa ettiği doğru mudur, eğer doğru ise bu şirketin bu konudaki sorumluluğu nedir?

9-Teknik anlamda sorunlar olması nedeni ile insan hayatına mal olacak böylesine yanlış bir projenin iptal edilmesi ya da yenilenmesi düşünülmekte midir?