Gebze görücüye çıktı

  • 2013-08-20 12:33:08 Tarihinde Yazıldı
  • yazdir Yazdır
Gebze görücüye çıktı

Türkiye’nin önemli telekomünikasyon şirketlerinden Turkcell, yerli akıllı cep telefonu konusunda bir süredir beklenen açıklamayı bugün yaptı. BTK Başkanı Tayfun Acarer’in de katıldığı basın toplantısında kod adı Gebze olan yerli akıllı cep telefonu tanıtıldı.

İlk olarak sahne alan Turkcell CEO’su Süreyya Ciliv, sunumunda akıllı telefonların 2011 yılında masaüstü bilgisayarlar karşısındaki galibiyetine değindikten sonra Turkcell T serisi telefonların toplam 1 milyon adet satış yaptığını paylaştı. Turkcell’in tahminine göre bu satış 500 milyon TL’nin yurtiçinde kalmasını sağlamış.

Yerli telefona geçildiğinde Turkcell mühendislerinden Anıl Gül sahneye çıktı ve kod adı Gebze adı verilen Turkcell T40′ı tanıttı.

Turkcell T40 Android 4.1 temelli ve teknik özellikleri şöyle;

  • Qualcomm 8225 1.2 GHZ çift çekirdekli işlemci
  • 1 GB RAM, 4 GB Dahili Hafıza
  • 4.0″ WVGA (480×800) LCD IPS Ekran
  • NFC, 136 gr ağırlık, 10.5 mm incelik.
  • ~240 saat bekleme, 480 dakika konuşma süresi
  • (HDR Çekim Modu, Sıfır deklanşör gecikmesi, Yüz tanıma)

Qualcomm ortaklığıyla Turkcell mühendisleri tarafından tasarlanan ve kod adı Gebze olan akıllı telefon tasarım özelliklerinde Türk motiflerine yer veren belki de dünyanın bu konuda en renkli akıllı telefonlarından biri. Arka kapakta farklı görsel ve dokunsal tasarımların yanısıra müzik seslerinde de yine bize özel seslere yer verilmiş.

Turkcell T40 elbette Turkcell’in geliştirdiği işlemci ve ekranlarla geliştirilmedi ama endüstriyel tasarım ve Android yorumu açısından farklı olduğunu gösteriyor. Örneğin telefonda arama özellikleri arasında ‘çaldır kapat, “hızlı arama” gibi çeşitli özellikler yer alıyor.

Turkcell hizmetlerinin entegre edildiği Turkcell T40’ta ‘Mobil Asistan’ uygulaması sesli komutlara cevap veriyor. Hava durumu, trafik durumu gibi sorgularınıza sadece konuşarak cevap alabiliyorsunuz.

Qualcomm ortaklığının getirdiği avantajlardan biri Turkcell T40’ın SRSR sertifikalı Surround Ses kalitesine sahip olması ve kamerada kullanılabilecek