Uyuşturucu için güç birliği

  • 2014-06-14 09:10:23 Tarihinde Yazıldı
  • yazdir Yazdır
Uyuşturucu için güç birliği

Gebze de çeşitli kamu kurumları ve sivil toplum örgütlerinin temsilcilerinin katılımıyla yapılan toplantıda uyuşturucuya karşı ortak mücadele kararı alındı.

Gebze İlçe Emniyet Müdürlüğü'nün öncülüğünde bir araya gelen ilçedeki sivil toplum kuruluşları ve kamu kurumlarının temsilcileri, sağlık birimleri, müftülük ve vatandaşlar, uyuşturucuyla mücadelede güç birliği yapacak.Bu yıl 85 kilogram eroin, 146 extasy hap, bin 500 bonzai, 2,5 kilogram toz esrar, 10 Hint keneviri, 4,5 kilogram kubar esrar ele geçirilen ilçedeki kanaat önderleri, uyuşturucuyla ortak mücadele kararı aldı. Gebze Emniyet Müdürü Güner Yılmaz, Beylikbağı Mahallesi'nde düzenlenen toplantıda, uyuşturucu konusunda çözüm odaklı bir araya geldiklerini belirterek, toplumu tedirgin eden uyuşturucu konusunda çözüm yolu aradıklarını söyledi. Emniyet Müdürlüğü olarak, ocaktan bu yana 240 kişiyi uyuşturucudan gözaltına aldıklarını anlatan Yılmaz, ayrıca 650 kişiye de uyuşturucuyla ilgili işlem yapıldığını kaydetti. Yılmaz, uyuşturucuya karşı kararlılıkla mücadele edeceklerini dile getirerek, "Tamamen çözüme yönelik adımlar atıyoruz. Okul önlerinde polislerimiz var, okul önlerinde bu sorunla karşılaşmadık ama 18 yaşın üzerindeki kişilerde sıkıntı yaşıyoruz. Bu işi bırakmayacağız, peşindeyiz. Çözüm noktasında elimizden geleni yapacağız. Emniyet olarak halkımızın yanındayız. Bu toplantıları düzenli yapacağız" şeklinde konuştu.

Gebze Sağlık Grup Başkanı Şakir Saldırıcı da uyuşturucu satışının çok vahim olduğunu vurgulayarak, "Bizler sürecin hastane boyutunda çok ciddi çalışmalar yürütüyoruz. Sizlerle sorunun üstesinden geleceğiz" dedi.Gebze Müftülüğü Şube Müdürü Cemalettin Uysal da uyuşturucunun yaygın olduğu yerlerde yaz Kuran kursları açacaklarını, sokaklardaki çocukları buraya çekerek gereken her türlü yardımı yapacaklarını söyledi.Uysal, ayrıca uyuşturucu konusunda camilerde vaaz ve hutbe verildiğini de sözlerine ekledi. Uyuşturucu komasına girerek hayatını kaybeden Ferhat Tarakçı'ın babası Ziya Tarakçı da "Acım büyük. Uyuşturucu konusunda herkes üzerine düşeni yapmalı. Benim canım yandı, başka ailelerin çocuklarının canı yanmasın" ifadesini kullandı.