“Günde 6 gramdan fazlası zarar azı yarar”

  • 2014-06-11 06:27:59 Tarihinde Yazıldı
  • yazdir Yazdır
“Günde 6  gramdan fazlası zarar azı yarar”

OYAK Aslan Çimento A.Ş ile Türk Böbrek Vakfı’nın birlikte düzenlediği “Böbrek sağlığımızı korumak için beslenme ve Hayat tarzı önerileri” etkinliği Darıca Aslan Çimento İlkokulu’nda gerçekleştirildi.

Etkinlikte Türk Böbrek Vakfı Vakıf ve Diyaliz Merkezleri Koordinatörü Lütfi Kona ve Vakıf Projeler koordinatörü Ayşe Onat veli ve öğrenciler ile protokol üyelerinin oluşturduğu katılımcılara Böbrek sağlığı, yaşam tarzı, beslenme gibi sağlık konuları hakkında bilgiler aktarıldı. Darıca Kaymakamı Ahmet Karaaslan, Ak Parti Darıca İlçe Başkanı Muzaffer Bıyık, Aslan Çimento A.Ş Genel Müdürü Ünal Öner,  Genel Müdür Yardımcısı Ertuğrul Aktaş, Kaymakamlık birim müdürleri, Farabi Devlet Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Hikmet Yaşar, Belediye meclis üyeleri ve muhtarların katıldığı etkinliğin açılış konuşmasını yapan Türk Böbrek Vakfı Vakıf ve Diyaliz Merkezleri Koordinatörü Lütfi Kona, yaklaşık 4 yıl önce Mardin’de başlayan projede halka böbrek sağlığı ve beslenme hakkında bilgilendirmede bulunduklarını söyledi.

Aslan Çimento A.Ş Genel Müdürü Ünal Öner’de etkinlikte yaptığı konuşmada etkinliğin OYAK Çimento Grubu’nun sosyal sorumluluk projesi çerçevesinde olduğunu böbrek sağlığının Türkiye’de her geçen gün ciddi sorun teşkil etmesi nedeniyle halkı bilinçlendirmek amacının hedeflendiğini ifade etti.

Darıca Kaymakamı Ahmet Karaaslan’da konuşmasında Sağlık Bakanlığı’nın da obezite ve sağlıklı yaşama dikkat çektiğini hatırlatarak böyle önemli bir organizasyonu gerçekleştiren herkese teşekkür etti.

Konuşmaların ardından Vakıf Projeler koordinatörü Ayşe Onat, katılımcılara sunum eşliğinde böbrek sağlığı için beslenme ve hayat önerileri konularında önemli bilgeler aktardı. Türk insanının sağlık açısından büyük bir risk altında olduğuna dikkat çeken Ayşe Onat, “böbrek hastalığı her geçen gün gümbür gümbür geliyor.” Dedi. Vücudumuz arıtma tesisi olan böbreğin iflasının her geçen gün arttğını söyleyen Onat, Türkiye nüfusunun yüzde 17’sinin risk altında olduğunu bu oranının büyük bir kısmının kadınların oluşturduğunu belirterek, “6 kişiden biri risk altında amacımız bu riski 10 kişiden 1’e düşürmek. Bunun içinde eğitim şart diyoruz sağlıklı bir gelecek için özellikle okul çağındaki çocukların bu konuda eğitimine özen göstermemiz gerek. “ şeklinde konuştu. Türkiye’de 65 bin diyalize giren böbrek hastası bulunduğunu, bir diyaliz hastasının ülke bütçesine maliyetinin 30 bin TL olduğuna dikkat çeken Ayşe Onat, 2000’li yılların ilk çeyreğinde hasta sayısının 115 bin bu hastaların maliyetinin de 2 milyon 242 bin TL olacağını ifade ederek, “sağlımızın en büyük düşmanı şeker ve tuz. Türkiye’de günlük ortalama tuz kullanımı 21 gramlara çıkıyor bunu bir çay kaşığına yani 6 grama düşürmemiz gerek. Her şeyi yiyeceğiz ama miktarına ve ölçüsüne dikkat edeceğiz. Doğal gıdalar, ızgara balık ve tavuk, bol su ve daha fazla hareket diyoruz.”

 

Sunumun ardından Okul Müdürü Okay Yıldırm tüm katılımcılara teşekkür etti.