GYTE’de bilim ve teknoloji günleri

  • 2014-05-07 07:26:57 Tarihinde Yazıldı
  • yazdir Yazdır
GYTE’de bilim ve teknoloji günleri

Gebze Yüksek Teknolojileri Enstitüsü (GYTE ) Çayırova Kampüsü İşletme Amfisi’ sinde düzenlenen '1.Bilim ve Teknoloji Günleri' alanında öncü ve yenilikçi şirketlerin katılımıyla gerçekleştirildi. Elektrik ve Elektronik Mühendisleri Enstitüsü (IEEE) öğrenci kulübü tarafından hazırlanan etkinlik 20’ye yakın sunumla ve sunumu olan şirketlerin stantlarının açılması ile öğrencilerin ilgisini çekti.

İSTİHDAM DÜŞÜYOR

Gebze OSB Teknokent Genel Müdürü Emre Aksan GYTE’de yaptığı konuşmada teknolojik gelişmişliğin beraberinde getirdiği çalışan tipi konusunda öğrencileri aydınlattı. Aksan yeni üretim teknolojileri üzerinde durarak, olumlu ve olumsuz birçok etkinin teknolojiyle birlikte hayatımıza nüfus ettiğini sözlerine ekledi. Aksan, “Teknoloji ile birlikte otomasyonla karşı karşıya geldik. Her şey artık robotlarla yapılıyor, dolayısıyla bu iki tane önemli durumu ortaya çıkarıyor. İlki otomatik olarak üretim yaparsanız, kalite yükseliyor ve fiyat düşüyor. Bunlar iyide kötü tarafı istihdamı düşürüyor olmasıdır. ikincisi ise otomatik sistemlerin mevcut olduğu alanların, kalitesi çok yüksek insanlara ihtiyaçları olmasıdır. Üst seviyede çalışanlarla orta ve alt seviyede çalışanların farkı git gide artıyor. Bu gelir seviyesine de yansıyor” ifadelerini kullandı.

AR-GE İÇİN DOKTORA ŞART

Aksan öğrencilere sanayi ve üniversite ilişkilerinin kopuk olduğunu hatırlatarak, sanayinin istediği teknolojiyi ve üretimi düzenleyecek çalışan niteliğinin altını çizdi. Aksan, “Türkiye Ar-Ge ye çok önem veriyor. 2013 yılındaki Ar-Ge harcamaları gayri safi yurt içi hasılanın yüzde 0,9’u mertebesinde bu 2023’ te yüzde 3 olması bekleniyor. Bugünkü şartlar altında bu mümkün değil. Çünkü bunda rol oynayacak insanların eğitimlerinin çok yüksek seviyede olması lazım. Doktora seviyesinde insanlara ihtiyacımız var. Bunun da olması için bu gün itibari ile doktora seviyesindeki insanların 4 katına çıkması gerekir” dedi.

TÜRKİYE İÇİN İTİCİ KUVVET KOBİ

Bilim ve Teknoloji Günlerinde konuşan Gebze Yüksek Teknolojileri Rektör Yardımcısı ve TÜBİTAK BİLGEM Başkanı Prof. Dr. Arif Ergin günün değişen koşullarında, büyük şirketlerin kuvvetinin yanında, Kobiler ve Startup (yeni başlayan) şirketlerin arenada,  büyük bir pasta dilimine sahip olduklarının altını çizdi. Bu şirketlerin Türkiye için itici kuvvet olduğunu söyleyen Ergin, bu kuvvetin bilişim ağırlıklı fikirlerle sağlanacağını vurguladı. Ergin değerlendirmesine şöyle devam etti: “Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın konuşmalarında ‘Türkiye’nin yüzde 96’sı Kobilerden oluşmaktadır, küçük şirketlerdir, Türkiye’nin itici kuvveti asıl buralardadır’ diye geçer. Ama teknolojik değişimlerle birlikte bu şirketlerin önemi çok daha artmaya başladı. Bugün teknolojik bir basamak atlamak için oturup da binlerce kişi çalıştıran bir şirket olmanız gerekmiyor. Onun yerine ufak daha dinamik, çekirdek fikirler ortaya koya bilen ve genellikle de bilişim ağırlıklı olduğunu gördüğümüz şirketler bu atlamalara sebep oluyor. Tabi ki bunların hamiliğini yapmak onları bünyesine katıp daha da geniş bir kitleye ulaştırmak için büyük şirketlerin vazgeçilmez rolü de var”

ÜNİVERSİTE VE İŞ DÜNYASI

Teknoloji ve gelişmişlik düzeyinin aratması ile birlikte atılım yapacak şirketlerin kalifiye eleman konusuna dikkat çeken Ergin, “Okullarda, kitaplarla 4 sene içerisinde verilen jenerik eğitimin piyasadaki değeri çok düşük. Artık herkes üniversiteli, artık herkes ufak çapta derin vuruşlar yapmaya çalışıyor. Kobilerinde tohum fikirlerle ortaya çıkılması gerekiyor ki, etkileri daha büyük olsun. Bu fikirlerde 4 sene boyunca yüz binlerce kişinin baktığı aynı kitaptan çıkmıyor. Kitaplarınız ayakta durmanızı, emeklemenizi sağlayacak ama dışarı çıktığınızda sizden beklenecek şey ‘hadi koş bakalım’ olacak. Peki üniversite ve iş hayatının talepleri arasındaki bu boşluğu kim dolduracak? Bugün bunun cevabı yok. Ben bu boşluğu dolduracak bir alternatif görüyorum, öğrencilerin daha öğrencilik hayatı bitmeden endüstri ile tanışmalarını sağlamak” diye çözümü açıkladı.

ÖRNEK UYGULAMA

 

TÜBİTAK BİLGEM Başkanı Prof. Dr. Arif Ergin yetişmiş eleman konusunda Bilgisayar Mühendisliği Bölümünde yapılmaya başlanan uygulamayı şirketlere eleman sağlama noktasında emsal gösterdi. Ergin, “Teknopark şirketlerinden biriyle anlaşma yapıldı. Bu bir burs programına çevrildi. Şirket tarafından , ‘Staj yapmak veya çalışmak istersen gel benim bünyemde yap,  koşmanın ne olduğunu gör’ denildi. Bu sayede şirket erken yaşlardan itibaren kişiyi desteklemeye başlıyor ve takip ettiği kişiyi bünyesine alıyor. Şirket öğrenciye sanayide kendisine onun ne kadar uyup, uymadığını görecek şekilde bir ısınma turu attırıyor. Daha yetişmeye yeni başlamış gençleri bu sayede kazanmak endüstri içinde büyük bir adımdır” diyerek uygulamanın hatlarını çizdi. Bilive Teknoloji Günleri’nin birinci gününde ayrıca Bilim ve teknoloji günlerinde, TMOB Yönetim Yardımcısı Atahan Işık, Microsoft Türkiye Windows Phone Sorumlusu Mustafa Kasap, OBSS Mobil Başkanı Mustafa Tan yeni mobil uygulamalar ve yeni mobil uygulamalar geliştirmek için yazılımlar hakkında bilgi verdiler.