Minik kaptanlar dümene geçtiler

  • 2014-04-23 12:31:03 Tarihinde Yazıldı
  • yazdir Yazdır
Minik kaptanlar dümene geçtiler

Eskihisar-Topçular arasında feribot taşımacılığı yapan firma 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda küçük misafirleriyle bir araya geldi. Bayram’daİstanbullines’in Eskihisar Topçular hattındaki feribotlarında deniz yolculuğunun keyfini doyasıya çıkaran minikler, bir birinden renkli aktivitelerle de eğlenceli dakikalar yaşadı.

 Eskihisar-Tavşanlı hattındaki seferlerine Temmuz 2013 yılında başlayan ve bugüne kadar 250 binin üzerinden araç ile 1,5 milyonun üstünde yolcu taşıyan İstanbullines, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda küçük misafirleriyle buluştu. Çocuk Bayramı’nda minikler, deniz yolculuğunun keyfini çıkararak, konforlu bir seyahat geçirerek bayramın tadını doyasıya çıkardı.

 Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda miniklere deniz ve seyahat kültürünü tanıtmayı ve onlara bir bayram hediyesi vermeyi amaçlayan İstanbullines, çocuklara Eskihisar-Tavşanlı hattında deniz yolculuğu deneyimini yaşatarak, unutamayacakları bir gün geçirmelerini sağladı. İstanbullines, hattı kullanan tüm misafirlerinin sesli anons sistemi ile 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı da kutladı.

 İstanbullines’in Gebze, Altınova ve Çiftlikköy İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri işbirliğiyle Eskihisar Topçular hattındaki gemilerinde gerçekleştirdiği etkinliğe; Gebze ve Yalova’da bulunan okullardan öğrenciler ve velileri katıldı. İstanbullines, etkinlikte; Gebze’den Ayşe Sıdıka Alışan İlköğretim Okulu, Cumhuriyet İlköğretim Okulu, 50. Yıl Chrysler İlköğretim Okulu, Yalova’dan da 75. Yıl Namık Kemal Ortaokulu, Taşköprü Ortaokulu, Kılıç İlk ve Ortaokulu’ndan 40’ı öğrenci ve 39 u veli olmak üzere toplam 79kişiyi feribotlarındaağırladı.

 

Gemiyi gezen çocuklar, Osmanlı Devleti’nin en büyük donanma komutanı olan Kaptan-ı Derya Barbaros Hayrettin Paşa’nın karton maketinin yer aldığı bölümde de fotoğraf çektirdiler. Eğlenceli dakikalar geçiren minikler kaptan köşküne de çıkarak, kaptan şapkası giyip koltuğuna oturdular. Deniz yolculuğunun keyfini doyasıya çıkaran çocuklar, hatıra fotoğrafı çektirmeyi de unutmadı.

 

 

 

Kaptan koltuğuna oturan Ayşe Sıdıka Alışan İlköğretim Okulu öğrencilerinden Arda Elibol, bir kaptan olarak denizyolu taşımacılığı ile ilgili düşüncelerini misafirlerle paylaştı. Denizyolu taşımacılığının Türkiye’de yeterince kullanılmadığına dikkat çeken küçük kaptan, İstanbul’un başlıca sorunlarından biri olan trafik sorununu çözme yollarından birinin de İstanbullines’ın yaptığı gibi denizyolu taşımacılığını daha etkin ve yaygın kullanmaktan geçtiğini söyledi.

Kamyon ve TIR trafiğini Marmara Denizi’ni etkili bir biçimde kullanarak azaltmanın mümkün olduğunu dile getiren küçük kaptan, böylelikle trafik probleminin çözüleceğini, karayollarında kaza oranının azalacağını vurgulayarak, “Ayrıca sürücüler de denizyolunu kullandıklarından dinlenebilecekler, yorulmayacaklar” dedi.

 

İstanbullines’in Eskihisar-Tavşanlı hattında keyifli, eğlenceli dakikalar geçirerek seyahat eden öğrencilere, gemi yolculuğunun sonunda “Eğlence Gemisi” adlı bir de bulmaca bilmece kitabı hediye edildi. 10 bin adet basılan Eğlence Gemisi kitabı Eskihisar limanına gelen tüm çocuklara ve sürücülere 23 Nisan’da gün boyunca ücretsiz olarak gişelerden ve yol üstünde dağıtıldı.