İŞKUR işsizleri bekliyor

  • 2014-04-15 01:48:51 Tarihinde Yazıldı
  • yazdir Yazdır
İŞKUR işsizleri bekliyor

Gebze İŞKUR Şube Müdürü İlhami Çelik, “2014 yılı için hedeflenen 21 bin açık iş ve 11 bin işe yerleştirme hedefine ulaşmak için bütün hazırlıklarımızı tamamladık. Ancak hedefimize ulaşmak için bölgedeki işsiz vatandaşları kuruma bekliyoruz.” Dedi.

2014 yılında yepyeni bir vizyonla yola çıktıklarını ifade eden Çelik, kurumun en önemli faaliyetinin işgücü piyasasının temel aktörleri işveren ve iş arayanlara yönelik sunulan hizmetler olduğuna dikkat çekti. Çelik bu kapsamda işverenlerin uygun adaylarla en hızlı şekilde buluşturulmasını sağlayarak açık pozisyonlarını karşılamalarına katkı sağlandığının yanı sıra iş arayanlara ise konusunda uzman 40 iş ve meslek danışmanı tarafından gerçekleştirilen danışmanlık faaliyetleri yardımıyla ilgi ve yeteneklerinin doğrultusunda mevcut işgücü istemlerine yönlendirilmekte olduğunu belirtti.

Gebze İŞKUR Şube Müdürü İlhami Çelik, kurum olarak yaptıkları çalışmaları ve hedefleri değerlendirdi. Çalışmalar hakkında yazılı basın açıklaması yapan İlhami Çelik, hizmet Merkezinin tüm insan kaynağı ve bilgi birikimiyle bu çalışmalara seferber olmuş durumda olduğunu ifade etti.

İşveren, “Gözünde ışık olan eleman istiyorum”

Çelik yaptığı açıklamada şu bilgilere yer verdi, “Her bir iş arayanın birebir hizmet alabileceği bir İş ve Meslek danışmanı var. Her bir işverenin ise sürekli temas kurabileceği bir iş ve meslek danışmanı atanması yoluyla mesleki eğitimler, teşvikler, işgücü talepleri, yasal uygulamalar, işgücü piyasası hareketleri vb.. konularda bilgi ve yardım alabileceği bir sistem oturtulmuştur. Bu sayede İşveren, “Gözünde ışık olan eleman istiyorum”dediğinde,bu ışığı en iyi yorumlayacak olan İş ve Meslek Danışmanları, birer yol gösterici olarak, hem iş arayanın işe alınma ihtimalini artırıyor, hem de işverenin beklentilerini en iyi şekilde karşılamış oluyorlar

1700 kişilik iş hazır

Yılın ilk üç aylık döneminde işverenler 5.331 kişilik boş kontenjantalebinde bulunmasına rağmen işsizlerin iş bulamamaktan yakındıkları halde yeterince başvuru yapmaması sonucu ancak 2010 kişi bu kontenjanlarda işe yerleştirilebilmiştir. Gebze İşkur'un verilerine göre nisan ayı itibariyle işverenlerin hiçbir nitelik aramadıkları halde temin edemedikleri işçi sayısı 1000 kişiye ulaştı. Bununla berabe rİŞKUR verilerine göre aylık olarak 1700 iş arayan vatandaşımıza iş sağlayacak potansiyelinbulunmasına karşın iş aramak için İŞKUR’a başvuru yapan kişi sayısının yetersiz olduğu belirtildi.

'Niteliksiz' işçi de yok           
Gebze İşkur'un kayıtlarına yansıyan açık işlerin meslek gruplarına göre dağılımında da ilginç bir detay ortaya çıktı. Gebze İş Kurumund ahalen 264 firmanın 110 farklı meslekte 1700 ün üzerinde karşılanmayı bekleyen açık iş ilanları olduğu belirtildi. Açık işler arasında en fazla ihtiyaç duyulan ve temin edilemeyen elemanlar "nitelik gerektirmeyen" işlerden oluşuyor. Bunun dışında en çok aranan meslekler şunlar: Plastik Enjeksiyon Üretim Elemanı, Gaz Altı Kaynakçısı, CNC Tezgah Operatörü, Mekanik Bakım Ve Onarımcısı, Pres Tezgahı Operatörü, Kalite Kontrolcü, Muhasebeci olarak sıralanıyor.

Hedefler ve beklentiler

Gebze Hizmet Merkezi Şube Müdür İlhami Çelik sözlerini “2014 yılı için hedeflenen 21 bin açık iş ve 11 bin işe yerleştirme hedefine ulaşmak için bütün hazırlıklarımızı tamamladık. Ancak hedefimize ulaşmak için bölgedeki işsiz vatandaşları kuruma bekliyoruz.” diyerek işsizleri Gebze stadyumunun karşısında bulunan Gebze İŞKUR’a davet etti.