Mimarlar dan Ustaya saygı

  • 2014-04-10 01:49:29 Tarihinde Yazıldı
  • yazdir Yazdır
Mimarlar dan Ustaya saygı

TMMOB Mimarlar Odası Gebze Temsilciliği tarafından ölümünün 426’ıncı yılında Mimar Sinan'ı anma programı kapsamında Mimar Sinan’a ait 280 eserin el çizimlerinin yer aldığı sergi açıldı. Gebze Kent Meydanı’nda gerçekleşen programa Mimarlar Odası Kocaeli Şube Başkan Yardımcısı Mehmet Kozcağız, Mimarlar Odası Gebze Temsilciliği Başkanı Özhan Aşkın Öztürk, Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü öğretim görevlisi Doç. Dr Elif Özlem Aydın, Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü mimarlık bölümü öğrencileri ve oda üyeleri katıldı.

Programda açıklamalarda bulunan Mimarlar Odası Gebze Temsilciliği Başkanı Özhan Aşkın Öztürk, “TMMOB Mimarlar Odası Kocaeli Şubesi ve bağlı bulunduğu Sakarya-Gebze temsilcilikleri işbirliğinde hazırlanmış olan Mimar Sinan Anma haftası programı ile Koca Sinan'ın ölümünün 426’ıncı yılında saygıyla anıyoruz. Ayrıca Mimar Sinan’ın ölüm yıldönümü dolayısıyla bugün hazırlamış olduğumuz program ile bir nebzede olsa Koca Sinan’ı anlamak, eserleri, fikirleri ve projelerini ile o günden bugüne ne duruma gelindiğini gösterebilme gayesi içindeyiz” dedi.

Açılan sergide 1963 yılında vefat eden Mimar Ali Saim Ülgen tarafından yapılan ve Mimar Sinan’ın eserlerinin el çizimi 280 eser sergilendi. Sergiye Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü mimarlık bölümünde okuyan öğrencileri katılarak eserleri yakından inceledi. Gebze Kent Meydanı’ndaki programın ardından öğrenciler Mustafa Paşa Külliyesi ziyaret ederek caminin restorasyon şefi Fakir Cavlum’dan külliye hakkında bilgiler aldı. Öte yandan Gebze Kent Meydanı’nda açılan Pazartesi gününe kadar açık kalacak.