İşten atılan kadın işçi eylem başlattı

  • 2014-04-10 01:47:23 Tarihinde Yazıldı
  • yazdir Yazdır
İşten atılan kadın işçi eylem başlattı

Gebze OSB’de bulunan Legrand fabrikasından 28 Mart günü işten çıkarılan Sual Seçkin fabrika önünde eylem başlattı. Seçkin “İşten çıkarılmama neden olan kişi işyeri sendika baş temsilcisidir” dedi. Seçkin, kendisini işten attıran baş temsilcinin görevden alınmasını ve işe geri dönüşü için gerekli çabanın gösterilmesini fabrika da örgütlü olan Birleşik Metal-İş sendikasından talep etti.

Gebze'de bulunan ve Birleşik Metal İş Sendikası'nın örgütlü olduğu Legrand fabrikasında 28 Mart günü işten çıkarılan Sual Seçkin, fabrika önünde direnişe başladı. 7 yıldır çalıştığı Legrand fabrikasından çıkarılmasından işyeri baş temsilcisi Mehmet Gürsoy'un sorumlu olduğunu iddia eden Seçkin, baş temsilcinin işçi temsilcisi gibi değil de patron temsilcisi gibi davrandığını belirtti. Fabrikada çalışan 400'e yakın işçinin çoğunluğunu kadınların oluşturduğunu söyleyen Seçkin, “Buna karşın kadınlar sürekli baş temsilci Mehmet Gürsoy gibilerinin tehdit ve baskılarıyla karşı karşıya kalıyor. Sendikaya gidenleri sendika temsilcisi korkutuyor, vazgeçirmeye çalışıyor. Böyle tuhaf ve vahim bir durum yaşıyoruz” dedi.

İşçiler tepkili,  temsilci istifa etti

İki çocuk sahibi Sual Seçkin’in İşten çıkarılması sonrasında sendikanın diğer temsilcisi, “işyerinden işçi attırarak sendikaya ihanet eden bir baştemsilciyle aynı görevi paylaşmak istemediğini” belirterek, görevinden istifa etti. Fabrikada ki işçilerse hakları için mücadele veren bir işçinin, sendika baştemsilcisi tarafından işten atılmasına tepkili.

'Onlardan kurtulacağım'

Geçen yıl Aralık ayında toplu sözleşmenin imzalanmasının ardından baskıların arttığına ifade eden Seçkin, iddialarını şöyle sürdürdü: “Baştemcilci Gürsoy, toplu sözleşmenin imzalanmasının ardından 'Sözleşmede başımı ağrıtan 3-5 kişi var. Onlardan kurtulacağım' demişti. Buna engel olmak için temsilcilik seçimi yapılmasını istedik ama sonuç alamadık. Nitekim temsilcilik seçimlerine çok az bir süre kala, baştemsilciyi eleştirdiği için işten çıkarılan işçilerin sonuncusu ben oldum.

Sendikanın da Legrand işçilerinin de böyle bir baştemsilciyi hak etmediğini vurgulayan Seçkin, “İşimi geri almayı ve baştemsilcinin görevden alınmasını talep ediyorum. Bu taleplerim kabul edilene kadar da direnişi sürdüreceğim” dedi.

İşçiler eyleme hazırlanıyor

 

Hakları için mücadele eden arkadaşlarının baştemsilci isteğiyle işten atılmasına tepki gösteren metal işçileri Cuma günü 15.30’da farklı fabrikalardan gelen işçilerin katılımıyla Legrand fabrikası önünde eylem yapacaklarını bildirdi.