Okan Çağlar'ın evi, Ulusal Mimarlık Yarışması'nda finalde

  • 2014-04-08 06:45:53 Tarihinde Yazıldı
  • yazdir Yazdır
Okan Çağlar'ın evi, Ulusal Mimarlık Yarışması'nda finalde

Gebze Organize Sanayi Bölgesi’nde 22 yıl hem yönetim kurulu üyeliği hem de bölge müdürlüğü yapan, Gebzelilerin çok yakından tanıdığı Mimar A.Okan Çağlar’ın Datça’da yaşadığı evi ‘Datça House’, ulusal mimarlık yarışmasında finale kaldı.

Mimarlar Odası'nın her iki yılda bir düzenlediği ve bu yıl XIV. dönemi gerçekleştirilen Ulusal Mimarlık Sergisi ve  Ödülleri'nde Seçici Kurul çalışmalarını tamamladı. Yüksek bir katılımla gerçekleşen 2014 döneminin Seçici Kurulu, 209 eserin / 285 pano ile katılımını değerlendirdi. Haydar Karabey başkanlığında, Nur Akın, Ferhat Hacıalibeyoğlu, Ahmet Özgüner ve Semra Teber Yener'den oluşan Seçici Kurul, “Mimar Sinan Büyük Ödülü” , “Mimarlığa Katkı Dalı Başarı Ödülleri” ve “Anma Programı” için ödüle değer görülen isimleri ve “Yapı”, “Proje” ve “Fikir Sunumu” dallarında ödül adaylarını belirledi.

Yüksek Mimar Mehmet Kütükçü tarafından tasarlanan ve Yüksek Mimar Okan Çağlar tarafından inşa edilen  'Datça House'un 2014 yılı Ulusal Mimarlık Ödülleri'nde 'Yapı' dalında birbirinden önemli mimarlık eserleri arasında finale kaldığı öğrenildi. Ödül sahiplerinin, 11 Nisan 2014, Cuma günü, saat 18:30'da Ankara'da, ODTÜ Kültür ve Kongre Merkezi'nde yapılacak törende açıklanacağı belirtildi.

Okan Çağlar ve eşi Nurçin İzgi Çağlar, 2 yıl önce kendilerini ziyaret eden Gebzeli gazeteciler Levent Altun, Mehtap Akbaş Çiftçi ve eşi Salih Zeki Çiftçi’yi ağırlamış, Datça House hakkında bilgi vermişlerdi.