Kanserli hastalarla Katıl Hayata

  • 2014-04-03 08:41:27 Tarihinde Yazıldı
  • yazdir Yazdır
Kanserli hastalarla Katıl Hayata

Pembe Hanım Kanserli Hastalar ve Yakınlarıyla Dayanışma Derneği'nin, Boehringer Ingelheim ve Anadolu Sağlık Merkezi'nin destekleri ile hayata geçirdiği 'Katıl Hayata' adlı sergi Gebze'deki Anadolu Sağlık Merkezi'nde açıldı.

 

Pembe Hanım Kanserli Hastalar ve Yakınlarıyla Dayanışma Derneği'nin,Boehringer Ingelheim ve Anadolu Sağlık Merkezi'nin destekleri ile hayata geçirdiği 'Katıl Hayata' adlı sergi Gebze'deki Anadolu Sağlık Merkezi'nde açıldı. 25 kanser hastasının yaşama nasıl tutunduğunu sanatsal bir bakışla anlatanı sergi Nisan ayı boyunca ziyaret edilebilecek.

Kanser hastaları ile ailelerine moral vermek ve hastaların ihtiyacı olan doğru bilgi desteğini sağlamak amacıyla kurulan Pembe Hanım Kanserli Hastalar ve Yakınlarıyla Dayanışma Derneği, 1- 7 Nisan tarihleri arasındaki Kanser Haftası'nda dikkat çekici bir projeye imza attı. Boehringer İngelheim ve Anadolu Sağlık Merkezi'nin destekleri ile hayata geçirilen 'Katıl  Hayata' isimli sergiyi ziyarete açan Pembe Hanım Derneği, sergi ile 25 kanser hastasının hayata olan bağlılığını ve yaşama sevincini fotoğraflara yansıtıyor.

HER YIL 100 BİN YENİ KANSER HASTASI

Anadolu Sağlık Merkezi'nde açılan sergide yer alan fotoğrafların albüm haline getirildiğini belirten Pembe Hanım Kanserli Hastalar ve Yakınlarıyla Dayanışma Derneği Başkanı Nevval Sevindi, şunları söyledi:

"1-7 Nisan Kanser Haftası. Kanser dünyada milyonlarca insanın yeni katıldığı ve önümüzdeki dönemde de 20 milyondan fazla yeni hastanın katılacağı toplumsal bir sorun. Türkiye de her yıl 100 bin yeni kanser hastası kanserli hastalar arasına katılmakta. Bu nedenle hasta yakınlarıyla çok ciddi bir rakama doğru gidiyoruz. Bu nedenle bu dernek çatısı altında toplandık. Biz bir hasta derneğiyiz. Bu proje ile kanser hastalarının tedavi süreçlerini, maddi ve manevi savaşlarına rağmen nasıl hayata tutunduklarını, hayata katıldıklarını göstermek istedik. Hastalarımızın umudunu taze ve yaşama sevincini anlatmak istedik. Derneği kurduğumuzdan beri hasta derneği olarak hastalar ile çalışıyoruz. Dermeğimizdeki çalışanlar da hep hastalardan oluşuyor. Amacımız hastalara psikolojik destek vermek. Sosyal ve kültürel ihtiyaçlarını girdirmek ve doğru bilgi almalarını sağlamak. İnternet ortamından derneğimize ulaşabilirsiniz. Bu projenin adını 'Katıl Hayata' projesi çünkü kanser tedavi edilebilir bir hastalıktır. Biz de bu mesajı vermek istiyoruz."

Kübra Sakman'ın fotoğrafladığı hastaların ilginç yaşam öykülerinin de Aydın Üniversitesi İletişim Bölümü Öğretim Görevlisi Kayıhan Güven tarafından kaleme alındığını ve serginin bu yönüyle diğer hastalar için kılavuz niteliği taşıdığını söyleyen Sevindi, "Her fotoğraf aslında bir roman. Sergi hastalara yalnız olmadıklarını, hayata katılarak başkalarına yardımcı olabildiklerini gösterecek" diye konuştu.

Konuşmaların ardından serginin açılışı gerçekleştirildi. Sergide fotoğrafları yer alan hastalar da kanser hastalığı ile mücadelenin öneminden bahsederek böyle bir projede yer almaktan son derece mutlu olduklarını kendilerine bu imkanı sağlayan herkese teşekkür ettiler.

Hastalardan 76 yaşındaki Ertan Poyraz,  tümör tedavisi gördüğünü belirterek, "Tedavi sürecinde radyo kemoterapi geçirdim. Şimdi onların hepsi ortadan kalktı. Artık çok rahatım. Bu tedavide emeği geçenlere teşekkür ediyorum" dedi.  83 yaşındaki İsmail Tonguç ise 2 sene önce akciğer kanseri tedavisi gördüğünü, şimdi kendisini çok rahat hissettiğini belirterek, "İnanıyorum ki bu hastalık sağlığıma da katkı yaptı. Şimdi hayatıma daha titiz davranıyorum. 110 yaşına kadar yaşamayı istiyorm. Allah'tan öyle izin istedim. Şu an kendimi çakı gibi hissediyorum. Herkese tavsiyem şu ki; hiç kimse bu hastalıktan korkmasın. Çünkü bu yanlış bir şeydir. Bu hastalık size hayat Katar, ona göre sağlığınıza dikkat eder, kendinizi ona göre geliştirirsiniz" dedi.

Necdet Saymaz da hastalar da bu hastalığı yenmek için aile desteğinin de olması gerektiğini söylerken, 83 yaşındaki Sevgi Özşen de "Meme kanseri tedavisi gördüm. Kanser hastalığında kaybettiğim kişiler olmasına rağmen hiç moralim bozulmadı. Büyük bir güç ile devam ettim çalışmalarıma. Bütün kanser hastalarına tavsiyem erken teşhis hayat kurtarır sözünü unutmasınlar. İlaçlarını ve kontrollerini muntazam bir şekilde aldıklarında kanser hastalığı grip gibi bir şey hastalık gibi oluyor. Korkacak hiçbir şey yok. Kanser korkulacak bir hastalık olmaktan çıktı. Bu dernek çok iyi" diye konuştu.