Kitap Pastası'ndan bir dilim +18...

  • 2014-03-23 10:59:36 Tarihinde Yazıldı
  • yazdir Yazdır
Kitap Pastası'ndan bir dilim +18...

Gebzeli Gazeteci Yazar Levent Altun, +18 isimli ilk kitabının üçüncü imza gününde İzmitliler ile buluştu. Mesleğe başladığı 1996 yılından bu yana günlük yazılarını aktarmadan sürdüren, bir dönem Hürriyet ve Referans Gazeteleri ile Anadolu Ajansı’nın Gebze bölge muhabirliklerini de üstlenen Levent Altun, İzmitli okurları ve kitap dostları ile Kitap Pastası’nda bir araya geldi.

Elif -  Tolga Asalkan çiftinin kurmuş olduğu İzmit Kitap Pastası Kütüphane & Cafe’de gerçekleşen, gazeteci Aktan Uslu’nun organize ettiği söyleşi ve imza gününe, CHP İl Başkan Yardımcısı Müzeyyen Topçu Tan, CHP Gebze belediye 1. Sıra meclis üyesi adayı Dilek Tan, Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti Başkan Yardımcısı Çetin Gürol, Levent Altun’un meslektaşları ve kitapseverler katıldı.

Levent Altun söyleşi ve imza gününün açışında yaptığı konuşmada 18 yıllık meslek hayatında günlük yazılarını aksatmadan yazdığını belirtip yazmanın çok güzel bir duygu olduğunu söyledi. İlk kitabını farklı bir konseptte kurguladığını, yorumlarının yanı sıra hiç yayınlanmamış, “melankoli türü” diye tanımladığı yazılarını da kitabına aktardığını kaydeden Altun, “Bu çalışmam, bundan sonra tasarladığım kitaplar için de bir zemin oldu” dedi.

Bir muhabirin örneğin bir trafik kazasını haberleştirmek için kaza yerine giderken veya çaba sarf ederken kendi iç dünyasında o kazanın nelere yol açtığını, kazanın diğer boyutlarını sorguladığını şahsında ifade etmeye çalıştığını aktaran Altun, “Bir meslek olarak gazetecilik hayatın her alanında aslında. Zaman zaman iyi, zaman zaman kötü haberlerin gazetecisi olduk. Her zaman okunmadan bilgi, bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olunamayacağını tezini savunan biriyim. Kitap Pastası’nda yazdığı gibi, ‘Mürekkebin olmadığı yerde kan vardır.’ Toplumların ancak okuyarak gelişebileceğine inanıyorum. Aynı düşünceye sahip olup okuyan kişilere, çorbada tuzum olsun misali bu kitabı kaleme almış oldum, almaya da devam edeceğim” diye konuştu.

Altun açıklamalarının ardından soruları yanıtlarken imza gününe katılan kitap dostları ile birlikte birçok konuda onlarla sohbet etti. Altun, imza günlerinin önümüzdeki süreçte İstanbul’un Bakırköy, Beyoğlu, Ortaköy, Kadıköy ve Pendik’te de düzenleneceğini sözlerine ekledi.