65 yaş ve üzeri vatandaşa ulaşım ücretsiz

  • 2014-03-07 10:00:59 Tarihinde Yazıldı
  • yazdir Yazdır
65 yaş ve üzeri vatandaşa ulaşım ücretsiz

Toplu ulaşımda 65 yaş ve üzeri (1949 ve daha öncesi doğumlu) vatandaşların ücretsiz seyahat talepleri yerine getirildi. Daha önce kent kartla tolu ulaşımdan indirimli olarak yararlanan söz konusu yaş sınırı ve üzerindeki vatandaşlar şehir içi toplu taşımadan ücretsiz olarak faydalanacak. 65 yaş ve üstü vatandaşlar artık Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve özel halk otobüslerine ücret ödemeyecek.

 KİMLİK KARTI YETERLİ

6495 sayılı kanunun 88. maddesine göre 65 yaş ve üstü vatandaşlar toplu taşıma hizmetini ücretsiz alacak. Ücretsiz seyahat, birlik, müessese ve işletmeler veya belediyeler tarafından yetki verilen özel şahıs ya da şirketlere ait toplu taşıma hizmetlerinde geçerli olacak. 65 yaş ve üstü vatandaşların ulaşımdan ücretsiz yararlanmaları için kimlik kartlarını göstermeleri yeterli olacak.

 CEZA UYGULANACAK

 

65 yaş ve üstü vatandaşlar demiryolları ve denizyollarının şehirlerarası ulaşımlarından ise yüzde 50 indirimli olarak faydalanacak. Söz konusu yaş ve yaş üstündeki vatandaşların ücretsiz veya indirimli seyahat haklarının kullandırılmaması halinde her kişi için toplu taşıma aracının tarifesi üzerinden 50 tam bilet bedeli tutarında idari para cezası kesilecek.