Fabrika işçileri yıkıma izin vermedi

  • 2014-03-06 07:33:55 Tarihinde Yazıldı
  • yazdir Yazdır
Fabrika işçileri yıkıma izin vermedi

Çayırova’daki TOSB Otomotiv Yan Sanayi İhtisas Organize sanayi Bölgesi  akü imal eden Johnson Controls isimli fabrikanın istinat duvarının yola tecavüz gerekçesiyle yıkımına fabrikadaki işçiler engel oldu. Kendilerini iş makinalarının önüne atan işçiler yıkımı durdurdu.

TOSB Otomotiv Yan Sanayi İhtisas Organize sanayi Bölgesi  3. Cadde No:9 adresinde 2003 yılından bu faaliyette bulunan akü üretimi yapan Johnson Controls isimli fabrikanın yola cepheli istinat duvarı TOSB Yönetimi tarafından yola tecavüz gerekçesiyle yıkım için iş makinaları geldi.  Bunun üzerine fabrika yöneticileri ve çalışanları iş makinalarının önüne geçerek yıkımı durdurmak istedi. Emniyet müdürlüğü çevik kuvvet ekiplerinin yoğun güvenlik önlemi aldı.

Fabrikanın avukatı Sedat Özyurt, istinat duvarının projelere uygun olduğunu projenin TOSB tarafından onay verildiğini yıkım için mahkeme kararı olması gerektiğini böyle kararın kendilerine tebliğ edilmediğini bu nedenle bu yıkımın kanunsuz olduğunu söyledi.

Özyurt şöyle konuştu; “fabrika 2600 metrekarelik bir alanda 50 personeli ile 2003 yılında faaliyete geçti o günden bu yana 11 yıldır üretim yapıyor. Aradan bunca yıl geçmesine karşın TOSB yönetimi  13 Aralık 2013 tarihinde Kocaeli Valiliğine kamu yoluna tecavüz gerekçesiyle 90 metre kare olan istinad duvarının yıkılması için başvuruda bulunuyor.  Valilik başvuruyu red ediyor. Bunun üzerine aynı başvuruyu Çayırova Kaymakamlığına başvuruyor.  14 Şubat 2014 günü Kaymakamlıktan gelen görevliler yaptıkları incelemede yola tecavüz olduğu bunun içinde soruşturma için yeniden geleceklerini söylediler. 17 Şubat 2014 tarihinde tanıklar nezninde yapılan soruşturmada yola tecavüz olmadığını söylediler ama 24 Şubat tarihinde karar men ediliyor ve yola tecavüz edildiği ileri sürülen alanın şikayetçi TOSB yönetimine teslimine karar veriliyor. Bugün de hiçbir tebligat yapılmadan mahkeme kararı olmadan yıkıma geldiler. Bu yıkım yasadışıdır. Kanuna aykırıdır. Özel mülkiyete tecavüz mahiyetinde hukuka aykırı işlem yapılamaz. Konu hakkında başvurduğumuz TOSB Yöneticileri “biz yıkarız. Gidin mahkemeye başvurun” diyor.  Oysa fabrikanın tüm projesi TOSB yönetimi tarafından onaylandı ve tasdik edildi. İstinat duvarı sonradan yapılmadı projenin içinde vardı hatta duvarın iki sokağı bağlayan köşesinin dört köşe değil yuvarlak hatlı olması yönünde görüş bildirdi duvar onların görüşleri doğrultusunda yapıldı.

Yasalara saygılıyız ancak bu kanunsuz yıkıma izin vermeyeceğiz.  Biz de emniyet birimlerine özel mülkiyete yönelik hukuka aykırı tecavüze engel olunması için başvuruda bulunduk. “

Bu arada TOSB yetkilileri ve avukatları da olay yerine gelerek fabrika avukatlarıyla ve yöneticileriyle görüştü. TOSB yetkilileri konu hakkında fabrika yöneticilerine tahakkuk yapıldığını bu yıkımında talimatlara uygun bir şekilde olduğunu söylediler.  Görüşmelerin olumsuz sonuç vermesi üzerine iki iş makinası duvarın yıkılması için hareket edince fabrikada çalışan işçiler iş makinalarının ve duvarın üstüne çıkarak yıkıma engel oldular. Fabrika yetkilisi uygulamaya tepki göstererek hiçbir önlem alınmadığını önlem alınmadan boşaltılmadan yapılacak bir yıkımın fabrika için risk oluşturacağını  bu nedenle fabrika binasına da büyük hasar verebileceğini ileri sürdü.

 

Fabrika alanında bekleyiş devam ediyor.