Vergi, prim ve trafik cezası yapılandırmasında son gün

  • Vergi, prim ve trafik cezası yapılandırmasında son gün

Hükümetin çıkardığı borç yapılandırması kapsamında vergi, SGK prim borçları ve trafik cezaları taksitle ödenebiliyor. Bugün ise başvuru için son gün! İstanbulda bulunan köprülerden geçen ve aks aralığı 3.20 metrenin üzerinde olan araçlara kesilen cezalara ilişkin iade için son gün bugün. Başvuru yaparak ödenmiş olan cezalar geri alınabilir.

DİLEKÇE YAZILACAK
Başvuru dilekçeleri, vergi dairesine, bankalara veya PTT’ye yapılmış ödemeler için Motorlu Taşıtlar ergisi yönünden bağlı bulunduğu vergi dairesine hitaben yapılacak.
Karayolları Genel Müdürlüğü, sanal POS’u üzerinden veya KGM posta çeki hesabına yapılmış ödemeler için dilekçe, Ankara Vergi Dairesi Başkanlığı Veraset ve Harçlar Vergi Dairesi’ne hitaben hazırlanacak. Vatandaşın parası, 29 Mart 2019 tarihine kadar iade edilecek.

Vergi, prim ve trafik cezası yapılandırmasında son gün

Vatandaşa, 31 Mart 2018’den öncesine ait vergi, prim, trafik cezası gibi borçlar için yapılandırma hakkı tanıyan af yasası, mayısta yürürlüğe girmişti 18 Mayıs’ta başlayan başvuru süresi 27 Ağustos’ta ilk taksit ödeme süresi 1 Ekim’de ve ikinci taksit ödeme süresi de 30 Kasım’da dolmuştu. Yapılandırma hakkının bozulmaması için ilk iki taksitin mutlaka ödenmesi gerekiyordu.

Ancak vergi ve trafik cezası gibi idari para cezalarını belirtilen sürede ödenmediği için 2.5 milyon kişinin yapılandırma yani ‘af’tan doğan hakkı yanmıştı. Hükümet bu kişilere yeni bir hak daha tanımış ve süreyi Şubat sonuna kadar uzatmıştı. Şimdi bu hakkı kullanmak için son güne girildi. Borçları yapılandırdıktan sona ilk taksidi veya her iki taksidi hiç yatırmayanlar, bugün geç ödeme zammıyla birlikte ödeme yapabilecek.
Genel Sağlık Sigortası prim borçlarını bugüne kadar ödeyenlerden gecikme faizi ve gecikme cezası alınmayacak.

İŞVERENLER İÇİN SON GÜN

Çalışanlarını otomatik BESe almayan işverenlere her bir çalışanı için 100 lira ceza kesilecek. Bu cezanın kesilmemesi için bugün son gün ve başvurunun yapılması gerekiyor.

45 yaş altı tüm çalışanların, işverenleri tarafından Bireysel Emeklilik Sistemine (BES) girişini sağlayan otomatik katılım uygulaması 2017’nin Ocak ayında başladı. Otomatik BES, işverenler açısında zorunlu; yani, kanun gereği tüm işverenler, 45 yaş altı çalışanlarını zorunlu olarak sisteme dahil etmek ve çalışanların maaşından bireysel emeklilik katkı payını kesip, anlaştığı emeklilik şirketine aktarmak zorunda.

 

 

Diğer Haberler

0 Yorum

Yorum yapmak için lütfen üye girişi yapınız...