Uluslararası eTwinning projesi tamamlandı

  • Uluslararası eTwinning projesi tamamlandı

Sarkuysan İlkokulu 1.sınıf öğretmeni Yaprak Yüksek ve Faik Şahenk ilkokulu 4. Sınıf öğretmeni Derya Kutlu Dinler'in kuruculuğunu yapmış olduğu “Batık Geminin Hazinesi” eTwinning projesi isimli uluslararası proje, yurt içi ve yurt dışı 11 ortaklı proje tamamlandı.

Ocak ayında başlayan proje ile ilgili sınıf öğretmenleri şu bilgileri paylaştı:

"Bir zamanlar dönemin önemli bilim insanlarının ve sanatçılarının desteği ile Dünya turuna çıkan bir bilim sanat gemisi, yolculuğa çıktıktan kısa bir süre sonra kaybolur. Uzun bir süre haber alınamayan ve izine rastlanamayan bu bilim sanat gemisinin; içinde taşıdığı önemli kitaplar, buluşlar ve sanat eserleri ile denizlerin dibinde kaybolduğu düşünülmektedir. Bu projede çocuklar, hayallerinin ve yaratıcılıklarının onlara kattığı deneyimlerle macera dolu bir yolculuğa çıkacaklar ve yolculukları sırasında kitaplar, sanat eserleri keşfedip, yeni buluşlara imza atacaktır. Bu projeyle her ay farklı etkinlikler ve her biri kendi alanında ünlü konuklarla çocukların daha fazla ilgilerini çekmeyi başardık. Amacımız çocukların bilim, sanat ve edebiyat  alanlarında ufuklarını açmaktı. Öğrencilerimize Şubat  ayında bulmaca çözerek haydi kitap yazalım  şifresini buldular. Ve dedik ki gemide bir kitap bulduk ama sadece resimleri var ve yeniden yazalım. Böylece Samed Behrengi’nin kitabının resimlerinden yeni bir kitap yazıldı. Tabi bu arada bu kitabın resimlerini çizen ünlü sanatçı Reha Barış ve dünyaca ünlü grafik tasarımcı ve karikatürist Gürbüz Doğan Ekşioğlu konuğumuz oldu. Yazar Ekin Anıl Sezer, masal anlatıcısı Esma Eser de bu projede bizi yalnız bırakmadı. Tabi ki çocuklarımıza bir de motivasyon etkinliği hazırlayarak ünlü müzik grubu İKİLEM grubu konuğumuz oldu. Mart ayında öğrencilere gemiden bir araba eskizi göndererek ilk buharlı araba şifresini verdik ve bunu günümüze uyarladık. Öğrencilerimiz Barbaros Erman öğretmenimizden Tinkercad eğitimi alarak 3D trafik düzeni ve araba tasarladılar. Tabi ki yine ünlü konuklarla etkinliği pekiştirdik. Prof. Dr. Bahar Gündekin beynimizin nasıl çalıştığını anlattı. Proje süresince ortak bir hikaye kitabı, şehir tasarımı, müzik aletleri gibi ürünler ortaya çıkardılar. Projenin sonunda ise robotik kodlama yaparak batık gemiyi bulunduğu yerden çıkararak kareoke yarışması yaparak final balosu ile kutladılar.”

Proje Ortakları ise Kocaeli’den Derya Kutlu Dinler, Yaprak Yüksek, Tuba Uslu, Aysun Yücel Yurday, Zehra Temuçin, Sidar Dinler, Ankara’dan Oya Yılmaz, Mersin’den Ayşe Ayhan, Denizli’den Hatice Yıldırım, Tunus’an Neila Mersni ve Yunanistan’dan Aikaterini Goltsiou.

Diğer Haberler

0 Yorum

Yorum yapmak için lütfen üye girişi yapınız...