Taş Ocağı için ÇED süreci devam ediyor

  • Taş Ocağı için ÇED süreci devam ediyor

Dilovası’nda Nuh Çimento Fabrikası’nın taş ocağı projesinin tartışmaları devam ediyor.  Halkın sağlığını tehdit ettiği ileri sürülen proje için bölgedeki 12 muhtar da yaptıkları açıklamayla firmaya tepki göstermiş, bölgede oturanlara yeterli bilgi verilmeden düzenlenmek istenen ÇED Toplantısı da tepkiler üzerine iptal edilmişti.

Konuyu TBMM gündemine taşıyan İYİ Parti Grup Başkanvekili Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan’a Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’dan cevap geldi.

Türkkan’ın 10 soruluk önergesine cevap veren Bakan Kurum, verdiği cevapta Başvurusu yapılan söz konusu proje, alan artışına konu bir madencilik faaliyeti olmayıp sadece halihazırda işletilmekte olan “Kırma Eleme ve Yıkama Tesisi”nin kapasitesinin artırılmasına yöneliktir cevabını verdi.

Proje için Nuh Çimento tarafından 29.07.2020 tarihinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na başvuru yapıldığını belirten Bakan Kurum, 10.09.2020 tarihinde de Dilovası’nda bu konuyla ilgili halkın katılımıyla toplantı yapıldığını,gerek bu toplantıda gerekse süreç içerisinde iletilen tüm görüşlerin ÇED süreci içinde değerlendirildiği bilgisini verdi.

Projenin ÇED sürecinin devam ettiğini ve henüz bu konuda verilmiş bir karar bulunmadığını belirten   Bakan Murat Kurum ayrıca kanuna aykırı faaliyet gösteren işletmelere de yaptırımlar uygulandığını ve faaliyet durdurma cezaları verildiğini ifade etti.  

Tepkiler üzerine iptal edilen toplantının ardından bu taş ocağı ile ilgili sürecin nasıl işleyeceği, projenin devam edip etmeyeceği ile ilgili Türkkan’ın soruları şimdilik cevapsız kaldı.

 

Diğer Haberler

0 Yorum

Yorum yapmak için lütfen üye girişi yapınız...