OSB’nin yerine 15 bin konut yapılacak

  • OSB’nin yerine 15 bin konut yapılacak

Dilovası Kömürcüler Organize Sanayi Bölgesi'nin kaldırılacağı yerine 1500 yeni konut yapılmasını planlanıyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum Kocaeli ziyaretinde Tavşancıl’ın üst tarafında bulunan alana ve Kömürcüler OSB’nin en kısa sürede kaldırılması yerine 1500 yeni konut yapılmasını planladıklarını söyledi.

Bir dizi ziyaretlerde bulunmak için Kocaeli'ye gelen Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Kocaeli Milletvekilleri ve Belediye Başkanları ile Kocaeli Kongre Merkezi’nde bir araya gelerek kentte yapılacak çalışmalar üzerine istişarede bulundu.

KÖMÜRCÜLER OSB GÖRÜŞÜLDÜ

Daha sonra Dilovası’nda faaliyet gösteren Kömürcüler OSB yönetimi ile bir araya gelen Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Kocaeli Valisi Seddar Yavuz, AK Parti Kocaeli İl Başkanı Mehmet Ellibeş, Kocaeli Büyük Şehir Belediye Başkanı Tahir Büyük Akın, Kocaeli Milletvekilleri,Dilovası İlçe Kaymakamı Mustafa Asım Alkan ve Dilovası Belediye Başkanı Hamza Şayir, Kömürcüler OSB’nin kaldırılması ile ilgili gelinen son durumu değerlendirdiler.

50 MİLYONLUK BÜTÇE OLUŞTURULDU

Kömürcüler OSB yönetimi ile yapılan toplantının ardından basın açıklaması yapan Bakan Kurum, Kömürcüler OSB’nin sadece Dilovası’nın değil Türkiye’nin sorunu olduğunu dile getirerek “Dilovası’nda Tavşancıl’ın üst tarafında bulunan alan ve Kömürcüler OSB’nin de kaldırılması ile 1500 yeni konut çalışmasını planlıyoruz dedi. Kömürcüler OSB’nin de yılsonuna kadar taşınmasını öngördüklerini ifade eden Kurum; “Bu bölgenin kamulaştırılması için Bakanlık olarak 50 milyon TL bütçeyi önümüzdeki haftalarda Kocaeli Büyükşehir Belediyemize göndermiş olacağız” dedi.

YENİ DİLOVASI İÇİN ÖNEMLİ BİR ADIM

Konuyla alakalı olarak açıklama yapan Dilovası Belediye Başkanı Hamza Şayir ise “2019 yerel seçimlerinde Sayın Bakanımızın da desteği ile halkımıza sözünü verdiğimiz Kömürcüler OSB’nin kaldırılmasında son aşamaya geldik. Oluşturulan komisyonla birlikte yaklaşık bir yıldır çalışmalarımızı yapıyorduk. Bakanımızın bugün açıkladığı gibi Kömürcüler OSB’nin en kısa zamanda taşınacağı ve yerine 1500 yeni konut yapılacağı müjdesi ilçemiz için önemli bir gelişmedir. 2019 yılında yola çıkarken “Yeni Dilovası” demiştik. Bu yolda önemli bir sorun daha çözülmüş olacak. İlçemize ve halkımıza bizlere güvendikleri için teşekkür ediyorum. Tüm gaye ve gayretimiz Dilovamız’ın geleceği çocuklarımızın geleceği için” dedi.

 

 

Diğer Haberler

0 Yorum

Yorum yapmak için lütfen üye girişi yapınız...