GÜNDEM
Giriş Tarihi : 23-05-2024 14:16   Güncelleme : 23-05-2024 22:15

Nail Çiler’den cüruf tesisine tepki

CHP’li Çiler: Cüruf Depolama Tesisi Gebze’nin Doğasını Yok Edecek

Nail Çiler’den cüruf tesisine tepki

Gebze’nin Tavşanlı Mahallesinde yapılmak istenen Cüruf Depolama Tesisi ÇED Bilgilendirme Toplantısına CHP Kocaeli Milletvekili Nail Çiler, Harun Özgür Yıldızlı ve CHP Gebze İlçe Başkanı Gökhan Orhan da katıldı. 

Tavşanlı, Ballıkayalar ve Kirazpınar Mahallelerini olumsuz etkileyeceği işeri sürülen Cüruf Depolama Tesisi ÇED Toplantısında bölge halkı projeye tepki gösterdi.

Geçen yıl Gebze Taş Ocakları bölgesinde Tehlikesiz Atık Geri Kazanım ve Düzenli Depolama tesisi yapmak için ÇED Raporunu hazırlayarak proje için başvuru yapılmış, proje için 99 bin 32 metrekarelik bir alan kullanılması öngörülmüştü. Yapılacak proje ile olumsuz etkileneceklerini dile getiren bölge sakinleri projeden vazgeçilmesi gerektiğini dile getirdi. Toplantıda 1. Derece Doğal Sit Alanı olan ve Türkiye’de kaya tırmanışının başladığı yer olarak bilinen, önemli bir karakovanbal merkezi olan, eşsiz bir doğaya sahip BallıkayalarKanyonu’nu yok edeceği vurgulandı.

ÇED Bilgilendirme Toplantısında konuşan CHP Kocaeli Milletvekili Nail Çiler, "Burada 1. Derece Doğal Sit Alanı olan, kentin yaşam alanı Ballıkayalar Kanyonu var. Bu proje oldu bittiye getirilemez. Burada bilgilendirme yapılmadı, Firma yetkilileri dersini çalışmamış. 3 dakikalık sunum olmaz. Biz bu ÇED toplantısının yapılmadığını kabul ediyoruz. Eğer kentimize faydalı bir projeyse zaten destekleriz ama bunun kentimize faydası yoksa karşınızda beton gibi duracağız" dedi. 

AdminAdmin