Levent Altun yazdı

  • Levent Altun yazdı

Marmaris Belediyesi’nin ev sahipliğinde düzenlenen ve Türkiye’nin dört bir yanından 250’nin üzerinde gazetecinin katıldığı Yerel Medya Çalıştayı mesleğimizin sorunlarının masaya yatırılması ve çözüm önerilerinin tespit edilmesi adına harika bir buluşmaya sahne oldu.

Son anda yaşadığım ailevi sağlık sorunları nedeniyle katılamadım ancak katılan meslektaşlarımdan ve yayınlanan haberlerden anlık olarak takip ettim.

Türkiye Gazeteciler Federasyonu’nun yanı sıra birçok basın meslek kuruluşundan yüzlerce gazetecinin katılımıyla gerçekleşen bu dev organizasyona CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun da katılarak bir konuşma yapması da önemliydi.

TGF Genel Başkanımız Yılmaz Karaca konuşmasında Anadolu basınının yaşadığı sorunları uzun uzun anlattı.

CHP’nin gazeteci kökenli milletvekilleri Atilla Sertel, Tuncay Özkan ve Utku Çakırözer’in büyük emek verdiği bu dev organizasyonda elbette ki ufak tefek eksiklikler de olmuş, bu da son derece doğal.

Ancak bazı meslektaşlarımız, yerel medyanın sorunları için geldikleri Marmaris’te yerel basının sorunlarına ilişkin tek satır bile yazı yazmazken çeşitli nedenlerle içlerinde birikmiş zararlı düşüncelerini dillendirmeyi tercih etmiş.

Bu organizasyon için her şehirden 2-3 kişi davet edilmiş elbette ki her şehirde yüzlerce gazeteci var, bu bir basın toplantısı değil ki hepsini davet etsinler!

Yıllarca yerel basının sorunlarına ilişkin tek satır haber yapmayanlar, -kendilerini davet ettirerek katıldıkları- ve yerel basının sorunlarının konuşulduğu bu organizasyonda bile basının sorunlarını değil, içlerindeki kibir, kıskançlık ve egoları dışa vurmuşlar.

Gebze basınını niye küçümsüyorsun ki sen, yazsana mesela TGF Genel Başkanı ne demiş!

“Anadolu basını yok oluyor. Son 6 yılda resmi ilan alan 1800 gazete 900'lere, 100 civarında uydu televizyonu 50'ye düştü” diyor.

“Anadolu’da asgari ücret alan gazeteci sayısı yüzde 50’yi geçmez” diyor.

“Basın kartları verilmiyor” diyor. “İnternet yasasının çıkartılmaması için çaba gösteriliyor” diyor.

“Anadolu basınını bitirmeye, küçültmeye, kendi emirleri altına almaya çalışıyorlar. Tasarruf tedbirleri yerel medyanın belini büktü” diyor.

Gebze basınının durumu ile bu organizasyonun ne alakası var?

Gebze basınını küçümsemek kimsenin haddine değildir.

Kaldı ki, bir yazı yazıyorsanız konunun muhataplarından bilgi alın ki cahil durumuna düşmeyin!

Diğer Haberler

0 Yorum

Yorum yapmak için lütfen üye girişi yapınız...