Levent Altun yazdı

  • Levent Altun yazdı

Eskidendi; yolun kenarında beklerken vızır vızır geçen taksilerden biride doğru eğilerek, ‘Hey taksi…’ diye bağırmak.

Artık boş taksi bulabilmek ne mümkün!

Gebze ve çevre ilçelerde uzun zamandır en büyük problemlerden birisi taksi yetersizliği.

Duraklarda yeteri kadar taksi bulunmaması ve talebin de çok olması vatandaş açısından çok ciddi sorunları beraberinde getiriyor.

Talepler o kadar fazla ki, bazı duraklarda insanlar resmen kuyruk bekliyorlar. Taksi geldikçe biniyorlar, diğerleri de sırasını bekliyor.

Bazı duraklara ise telefonla ulaşmak neredeyse olanaksız. Ya açan yok, ya da sürekli meşgul çalıyor.

Taksilere olan rağbet bu kadar fazla olunca elbette bazı taksici esnafının davranışları da değişiyor!

En çok İstanbulluların şikayet ettiği, ‘müşteri seçme’, ‘yolcunun nereye gideceği’ gibi konular ne yazık ki buralarda da geçerli.

Hatta, eskiden taksimetreler müşteri taksiye bindiğinde açılırdı oysa duyuyoruz ki bugünlerde uygulama değişmiş, taksi durağından hareket ettiğinde açılıyormuş!

Taksi araçlarının konforu ve hijyeni hiç gündeme gelmiyor bile!

Bir ara Uber uygulaması vardı ve haksız rekabet nedeniyle sonlandırıldı. Ancak rekabetin olmadığı yerde de kalite üst düzeyde olmuyor işte!

Özellikle pandemi döneminde taksi ihtiyacı üst düzeye çıktı. Toplu taşımaya binmek istemeyen vatandaşlar, salgın korkusuyla taksileri tercih etmeye başladılar ama taksi bulabilmek zorlaştı.

Peki ne yapılması lazım?

Acilen taksi sayısı çoğaltılmalı.

Taksi plakalarının pahalı olması ve yeni taksi plakalarının mevcut taksilerin değerini azaltacağı ya da Pazar payına ortak olacağı gibi konular vatandaşı ilgilendiren konular değil.

Bu konuyu Büyükşehir ile taksici esnafı ve temsilcileri birlikte masaya oturup çözecekler.

Ama bir şekilde taksi sayısı artırılmalı. Taksi sayısı fazla olursa, eskiden olduğu gibi taksici esnafı müşterilerini kaçırmamak için memnuniyet politikasını bile benimseyebilir!

 

Diğer Haberler

0 Yorum

Yorum yapmak için lütfen üye girişi yapınız...