Levent Altun yazdı

  • Levent Altun yazdı

İstanbul ‘Fatih’i, Fatih Sultan Mehmet’in vefatının 540’ıncı yıl dönümü dolayısıyla tarihi Hünkar Çayırı’nda bir anma programı düzenlendi.

Gebze Belediyesi tarafından düzenlenen anma programı bu sene salgın nedeniyle az katılımla gerçekleştirildi.

Bu elbette normal.

Ancak bir isim var ki, O’nun davet bile edilmemesi hiç de normal değil. Salgın ise hiç bahane değil! Çünkü, o anma etkinliğine katılım 3 kişi ile sınırlı olsa dahi biri Nail Çiler olmalıydı.

Neden mi?

2017 yılının sonlarını hatırlayalım.

Gebze Ticaret odası Başkanı Nail Çiler, Gebze gündemine bomba gibi düşen bir açıklama yapmıştı.

Tarihi Hünkar Çayırı’nın üniversite yapılmak üzere bir vakfa satıldığını belirten Nail Çiler, “Buna izin vermeyeceğiz” diyerek tüm Gebze halkından ve ilçedeki sivil toplum kuruluşlarından bu konuda destek istemişti.

Yerel basın başta olmak üzere birçok sivil toplum kuruluşu, siyasi parti, Oda ve vakıflar Nail Çiler’in bu çağrısına kulak verdi ve günlerce gündem oluşturuldu.

Hatta bir Cuma günü tarihi Hünkar Çayırı’nda Cuma namazı kılındı, buranın satılmaması gerektiği hep bir ağızdan haykırıldı.

Nail Çiler’in öncülüğünde oluşturulan kamuoyu sayesinde tarihi Hünkar Çayırının o vakfa tahsis edilmesi engellendi.

Vakfa başka bir yer tahsis edildi ve sorun çözüldü.

Çağ açıp çağ kapatan Fatih Sultan Mehmet’in vefat ettiği tarihi Hünkar Çayırı’nın kurtarılmasında Nail Çiler’in rolünü kimse inkar edemez, eden haksızlık eder.

Fatih Sultan Mehmet’e vefa programı düzenlerken, Fatih’in emaneti Hünkar çayırını kurtarmak için uğraşanları yok saymak da vefasızlık olmaz mı?

Programa katılanlara bakıyorum; Gebze Kaymakamı, İstanbul Medeniyet Üniversitesi Rektörü, İlçe Müftüsü, başkan yardımcıları ve belediye meclis üyeleri.

Salgın nedeniyle katılımı yüksek tutmamaya çalışmak elbette normal ancak başkan yardımcıları ve belediye meclis üyelerinin katıldığı bir programda, bu projeye büyük katkısı olan bir ismi davet etmemek umarım sadece unutkanlıktan ibarettir.

 

 

Diğer Haberler

0 Yorum

Yorum yapmak için lütfen üye girişi yapınız...