GÜNDEM
Giriş Tarihi : 10-07-2024 10:11

Levent Altun yazdı

Hep aynı şeyi söylüyoruz; Gebze ile boy ölçüşemeyecek şehirlerin takımları Süper Lig’de mücadele ediyor, Gebzespor hala amatör kümeden kurtulamıyor!

Levent Altun yazdı

Hep aynı şeyi söylüyoruz; Gebze ile boy ölçüşemeyecek şehirlerin takımları Süper Lig’de mücadele ediyor, Gebzespor hala amatör kümeden kurtulamıyor!

Çünkü bu şehirde bazı kafalar hala amatör!

1955 yılında kurulmuş bir takım, 69 yıllık maziye sahip bir kulüp halen daha semt takımlarıyla amatör kümede mücadele ediyor.

Nüfusu, Türkiye’deki çoğu şehirden daha fazla. Ekonomisini söylemeye gerek yok, Türkiye sanayisinin başkenti. Her şey var bu şehirde; bilim, teknoloji, dev yatırımlar… Sportif yatırımlar ve başarılar da var ama futbolda ne yazık ki dipteyiz!

Muğla’nın ilçesi Bodrumspor’un sahası yok ama Süper Lig’e çıkıyor! Komşumuz Pendikspor bir zamanlar bizimle yıllarca aynı gruptaydı, daha geçen sene Süper Lig’de mücadele ediyordu üstelik 2 bin kişilik stadında!

Yine komşumuz Tuzlaspor, Süper Lig’in kapısından döndü, maçlarını bile başka yerde oynuyordu!

Eyüpspor şimdi Süper Lig’de. Onlarca kulüp sayabilirim. Onlar başardı, biz bir üst lige bile çıkamıyoruz!

Herkesin ağzında ‘birlik ve beraberlik’ lafları ama iş icraata gelince hepsi lafta kalıyor.

Her sene şampiyonluk parolasıyla lige başlayan Gebzespor özellikle ligin ikinci yarılarında ne oluyorsa, ipi göğüsleyemiyor.

Gebze Belediye Başkanı Zinnur Büyükgöz’ün desteklediği Resul Tat iki dönemdir başkan. Bir gerçeği kabul etmek lazım, hedefe ulaşamadı!

Sebebi her ne olursa olsun, Gebzespor amatör kümeden kurtulamıyorsa yani şampiyon olamıyorsa ortada başarısızlık vardır. Resul Başkan da bunu kabul ediyor belli ki, yeniden aday olmayacağını açıkladı.

Durum böyle olunca, Gebzespor’un eski başkanlarından Recep Avcı kendi yönetimini kurdu ve kongrede başkan seçildi.

Bundan sonrasını işte hiç kimse anlayamadı!

Divan tutanağında bir yanlışlık oldu, Recep Başkan düzeltilmesini istedi, oldu-olmadı, yapıldı-yapılmadı… derken karmaşık bir durum çıktı ortaya. Şimdi kongre 14 Temmuz’da yapılacak. Recep Avcı aday olmayacağını açıkladı.

Sosyal medyadaki açıklamalarından anladığım iki önemli sebep var. Birincisi bu genel kurul tarihi ile transfer sezonuna geç kalınması diğeri de belediye başkanlarının önceki yönetime destek verirken kendisine destek vermeyecekleri düşüncesi.

Spor kamuoyu, Gebzespor konusunda siyasetin parmağının zarar verdiği düşüncesinde.

Şöyle ifade etmek lazım; Gebze belediye başkanı Zinnur Büyükgöz, kendi siyaset düşüncesindeki kişileri desteklemiş olabilir, başarıyı bu yönüyle sahiplenmek istemiş de olabilir. Ama olmadı! 2 sezon şampiyonluk gelmedi!

Şimdi başka bir yönetim gelirse, desteği çekmek bana göre art niyet ve bu kulübe bu şehre haksızlık!

Belli ki Recep Avcı’nın hazırladığı 57 kişilik liste rahatsızlık verdi! Eksiklikler vardı kabul etmek lazım ama oturup konuşulur ve herkesin sahipleneceği bir liste de olurdu, önemli olan niyet.

Belki de Gebzespor’u tamamen siyasetçilerden arındırmak gerekiyor. Siyaset ve belediye güdümünden kurtarmak gerekiyor! Gebzespor siyasetçiler için yeri gelince kullanabileceği en iyi reklam mecrası. Sahaya inip, boynuna atkı takıp taraftarı selamlamaktan daha keyifli ne olabilir ki değil mi?

Ampute Milli takımındaki iki futbolcuyu Gebze meydanında kürsüye çıkarıp altın vererek miting gibi konuşma yapmak hatta Kaymakam beyin de kürsüde Gebzelilere, “Bu başkan Gebze’ye yakıştı mı, yakıştı” demesinden daha keyifli ne olabilir ki?

Spor özellikle futbol siyasetçilerin en lezzetli yemeği ama iş yemek yapmaya ya da yemeği pişirmek için malzemeleri almaya gelince, kendi ailesi olmayınca o mutfağa girmeye yanaşmıyorlar!

Sayın başkan, zihniyet aynı olduğu sürece mutfağı ve malzemeleri hatta aşçıyı değiştirsen de bu yemek yenmez bilmiş ol…

Bir sorum da eski yönetime olacak; Gebzespor’a 30 yıldır maddi manevi destek veren Tamer Coşkun, Serap Bayram, Fatih Eyüpoğlu, Cevat Sayan gibi 50’ye yakın isim üyelikten çıkarılmış, bu değerli isimlerin üyelikten çıkarılma gerekçeleri nedir?

Tamer Coşkun ki, stattaki maçlarda bir bağırışı tüm stattan duyulan, her sezon kulübe maddi destek sağlayan çok değerli bir isim, ne yapmış olabilir ki üyelikten çıkmış olsun? Bu kulüpte başkan yardımcılığı yapmış değerli bir isim Serap Bayram neden üyelikten çıkarılsın? Resul Tat kamuoyuna bu konuda bir açıklama borçludur…

AdminAdmin