GÜNCEL
Giriş Tarihi : 03-07-2024 01:11

Levent Altun yazdı

Gebze Belediyesi’nin Temmuz ayı ilk meclis toplantısını izlemeye gittik. Evlere şenlik bir meclis toplantısı izledik açıkçası.

Levent Altun yazdı

Gebze Belediyesi’nin Temmuz ayı ilk meclis toplantısını izlemeye gittik. Evlere şenlik bir meclis toplantısı izledik açıkçası.

Gebze belediye başkanı Zinnur Büyükgöz’ün şehir dışında olması nedeniyle başkan yardımcısı Ahmet Çelebi meclis toplantısına başkanlık etti.

Belli ki ilk kez belediye meclis toplantısını yönetti; ya heyecandan ya da karıştırdığından olsa gerek toplantıya hakim olamadı.

Daha yoklama yapmadan ve gündem maddelerini oylatmadan kabul edilmiştir dedi mesela. Yanındakiler uyarınca yoklama yaptırdı.

Maddeleri, ‘kabul edilmiştir’ diye geçirmeye çalışınca diğer meclis üyeleri tebessümle uyardılar, ‘Bari önce oylama yapın sonra kabul edin’ dediler.

CHP’li meclis üyeleri söz aldığında da, “Zinnur başkan burada yok’ diyerek, meclise başkanlık ettiğini de unuttu belli ki.

Ak Parti’nin tecrübeli siyasetçileri Hasan Soba ve Mahmut Yandık yardımına koştu Ahmet Çelebi’nin.

CHP’lilerin en büyük sitemi, belediye meclisine sundukları hiçbir önergenin gündeme alınmamasıydı. ‘En azından oylayın, reddedin’ dediler ama yine de gündeme aldıramadılar.

Ahmet Kadı ve arkadaşları büyük bir iyi niyetle, “Gebze’nin yararına olan kararlarda zaten yanınızdayız ve destekliyoruz ama lütfen siz de bizi dinleyin” deyip durdu. ‘Kendimiz için değil, kentimiz için’ düşüncesi artık CHP’liler için bir slogan haline geldi.

Ahmet Kadı yerinde tespitler yaparak eksiklikleri sıraladı. Eskihisar’daki Güzide’nin ve çocuk parkının kapalı olmasını, Cumaköy mesire alanının ulaşımının vatandaşlar için sıkıntılı olduğunu, Beylikbağı Millet ormanının halkın hizmetine sokulamadığını, Gebze Millet bahçesinin de bir türlü tamamlanamadığını vurguladı.

Yüzme havuzunun tadilatta olduğunu belirtirken, “Kışın kayak, yazın havuz kapalı olmaz. Böyle planlama yapılmaz” dedi.

Ak Partili meclis üyesi aynı zamanda Kocaeli Büyükşehir Belediyesi başkan vekili Hasan Soba, Millet bahçesinde çalışmaların devam ettiğini ve yakın zamanda hizmete açılacağını söyledi.

CHP’li Gülcan Aksu, Gebze İstasyon Mahallesi 1475 Sokakta yeteri kadar kasis olmaması edeniyle araçların kazalara sebebiyet verdiğini ve ağır yaralamalı bir kazanın olduğunu vurgulayarak, bu konuya dikkat çekti.

CHP’li Engin Sözbir, öğrenciler, emekliler ve 65 yaş üstü vatandaşlar için WC hizmetlerinin ücretsiz olması ve Kent kartlar ile belediye sosyal tesislerinden indirimli yararlanmaları konusunda önerge verdi ancak önergelerin hiçbirisi kabul edilmedi.

14 gündem maddesi ise yaklaşık 1 dakikada bitti. Çoğu komisyonlara havale edildi, bazıları da oy çokluğuyla kabul edildi.

Mecliste gördüğümüz, Ak Partili meclis üyelerinin belirli maddeleri oy çokluğuyla kabul etmesi, CHP’lilerin önerilerinin bile gündeme alınmamasıydı.

 

AdminAdmin