KONUT ÜRETİMİ HER GEÇEN GÜN AZALIYOR!

  •  KONUT ÜRETİMİ HER GEÇEN GÜN AZALIYOR!

Yapı ruhsatı verilen yapıların yüzölçümü yılın ilk çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine göre  yüzde 21,8 azaldı. Aynı dönemde belediyeler tarafından yapı ruhsatı verilen yapıların bina sayısı  yüzde 22,5 daire sayısı yüzde 27,9 azaldı.  

 TÜİK verilene göre basın açıklamasında bulunan Kocaeli Müteahhitler Birliği Başkanı  Oğuzhan Keleş; İnşaat maliyet endeksinde yaşanan yükselişler nedeni ile bir süredir  müteahhitlerin önlerini görememeleri nedeniyle konut üretiminde frene bastığını, bir yandan  konut fiyatlarının yükselmesi, bir yandan da demir, hazır beton ve çimento fiyatları gibi pek  çok ürüne nerede ise günlük zamlar yapılması nedeniyle müteahhitler yeni projelerini bekletmek durumunda kaldığını ileri sürdü.

BİNA SAYISI YÜZDE 22,5, DAİRE SAYISI YÜZDE 27,9

Yeni konut üretiminin azalması ve talebin de artması nedeni ile konut fiyatlarının çok fazla  yükselişte oldu. Sektör temsilcileri olarak hem satılık konut fiyatları hem de ev kiralarında ki düşüş için konut üretiminin arttırılması zorunluluğunu birçok kez dile getirdik diyen Keleş,  açıklanan TÜİK Yapı İstatistikleri verilerine baktığımız zaman Türkiye'de 2021 senesinin aynı  çeyreğine göre, 2022 yılı I. çeyreğinde belediyeler tarafından yapı ruhsatı verilen yapıların  bina sayısı yüzde 22,5, daire sayısı yüzde 27,9, yüzölçümü yüzde 21,8 oranında azaldığını  görmekteyiz aynı şekilde belediyelerin inşaat ruhsatı verdikten sonra yapımı tamamlanan  binalara vermiş oldukları oturma izni olarak anılan yapı kullanma izin belgesi verilen bina  sayısında da düşüş yaşandı. Bir önceki yılın aynı çeyreğine göre, 2022 yılı I. çeyreğinde  belediyeler tarafından yapı kullanma izin belgesi verilen yapıların bina sayısı yüzde 7,1  artarken, daire sayısı yüzde 2,4 ve yüzölçümü yüzde 7,9 oranında düşüşünü görmekteyiz. 

Açıklanan verilere bakarsak konut üretiminde ciddi düşüşler olduğunu  görmekteyiz.

İNŞAAT MALZEMELERİNE GELEN FAHİŞ FİYAT ARIŞLARI ÖNLENMELİ

Sektörümüzün canlılığı ve vatandaşımızın konut sahibi olması için taleplerimizi  sürekli olarak dile getirdik. İnşaat malzemelerine gelen fahiş fiyat arışlarının önlenmesi, arsa  maliyetlerinin düşürülmesi sonucunda konut üretimi artacaktır. Devletimizin ve  belediyelerimizin konuta elverişli olan kamu arazilerini özel sektör ile beraber konut üretimini  kazandırılmalı böylece %40-%50 arsa maliyetlerine dayanan girdi maliyeti düşürülecektir.  Böylece en azından arsa maliyetini düşürme imkânı sağlayacaktır. Konut üretimin artması  hem sektörümüzü hareketlendirecektir hem de konut fiyatlarının normale dönmesini sağlayacaktır böylelikle vatandaşımızın hem konuta erişimi hem de kira artışlarının yükselişi azalarak vatandaşlarımızın konuta erişiminin daha kolay olacağını öngörmekteyiz.’’

 

 

Diğer Haberler

0 Yorum

Yorum yapmak için lütfen üye girişi yapınız...