Güzelliğe çağıran sempozyum

  • Güzelliğe çağıran sempozyum

Kazakistan Oral'daki ‘Atameken’ Sanat Merkezi'nde ‘Dünyayı Güzellik Kurtarır’ uluslararası sempozyumu düzenlendi. 
"Sempozyumun amacı, uluslararası düzeyde sanatçılarla yakın ilişkiler kurmak, ülkenin kültür birikimini genişletmek, Kazak halkının kültür ve sanatını, sosyo-ekonomik gelişimini ve manevi zenginliğini sanatçıların fırçasıyla aktarmaktır. Uluslararası sanatçılar arasında dostluk, kültürel ve oluşturucu bağların geliştirilmesi ve güçlendirilmesi ", dedi projesinin yazarı ve etkinliğin organizatörü Kamila Zhapalova. Kamila Abenovna'nın aynı zamanda Kazakistan Cumhuriyeti'nin kültürel bir figürü olan Kazakistan Sanatçılar Birliği üyesi, Uluslararası Çağdaş Sanat Akademisi üyesi, BatikKami Kültür Vakfı'nın direktörü.
Uluslararası sanatçıları bir araya getirecek ve deneyim alışverişinde bulunacak olan bu proje 2018 yılından itibaren Kazakistan'da gerçekleştiriliyor. Kültür ve Spor Bakanlığı'nın desteğiyle bu yıl sempozyuma Azerbaycan, Özbekistan, Türkmenistan, Kırgızistan ve Tacikistan'dan genç sanatçılar katıldı. Bunlar arasında Türkiye'den Zamira Şahin, Azerbaycan'dan Ramina Saadathan, Özbekistan'dan Sardor Allabergenov ve Kazakistanlı Jenis Moldabekov, Sembıgali Smagulov, Daurenbek Beknazarov, Bakhıtnur Berdisbekov, Ainabek Ospanov, Nurbek Zhardemov yer alıyor. Proje açık hava, konferanslar, sergiler ve ustalık sınıflarını içeriyordu.
Sempozyumun açılış töreninde Kamila Abenkızı güzel sanatların bugünü ve geleceği hakkında bir rapor sundu.
- Güzellik sadece kadınların dünyası değildir. Güzellik, çevremiz ve ruhumuzdur. Bu nedenle sempozyuma "Dünyayı Güzellik Kurtarır" adını verdik. Bu tür olaylar ülke uygarlığının gelişmesine katkıda bulunur. Oral gibi güzel bir şehirde sanatçıların özgürce çalışıp iyi sonuçlar verebileceğini düşünüyorum. Kamila Zhapalova, gençler ustalık sınıflarına katılacak ve deneyimli sanatçılardan öğrenecek, dedi.
Sembigali Smagulov, Kazakistan'ın Onurlu İşçisi, uluslararası "Sanat Şövalyesi" unvanının sahibi, "Dünya Barışının Sanatçısı" onursal unvanı, Kazakistan'ın Onurlu İşçisi, Kazakistan Cumhuriyeti Sanat Akademisi Akademisyeni, Uluslararası Turan Ödülü sahibi, Sanatçılar Birliği üyesi Ainabek Ospanov, Azerbaycan Sanatçılar Birliği üyesi, fotoğrafçı Ramina Saadathan ve diğerleri konuşarak düşüncelerini paylaştılar.
- Kazakistan'a ilk ziyaretim. Oral çok temiz bir şehir. Ben kendimi iyi hissediyorum. Bakü'de yaşıyorum, sanatçıyım. Daha çok sanat alanında çalışıyorum. Çoğu insan benim neo-ekspresyonist resimlerimi beğeniyor. Efsaneler ve adamın kendisini tanıma benim ana konumdur. Neoexpressionism, 1970'lerin sonlarında ortaya çıkan modernist veya postmodernist bir resim ve heykel tarzıdır. Çagal, Matise, Picasso'nun eserleri benim ruhuma yakındır. Bu tür sempozyumlar deneyim alışverişi için gereklidir. Bu girişimin gelecekte de devam etmesini umuyorum. Sanatçı Ramina Saadathan, Kazakistanlıları Karabağ'daki yaklaşan etkinliğe davet ediyoruz, diyor.
Misafirler Oral'daki müzeleri ve kültür merkezlerini ziyaret etti. Açık havada bir ustalık sınıfı düzenledi. Makhambet'in adını taşıyan Batı Kazakistan Üniversitesi, "Tasarım ve Güzel Sanatlar" bölümünde okuyan öğrencilerle bir araya geldi ve serbest bir konu üzerinde bir araya geldi. Kazakistan Sanatçılar Birliği üyeleri Bakhytnur Berdisbekov "Portre", Almas Nurgozhayev ise "Oral şehrinin doğası ve tarihi" konusunda ustalık sınıfı düzenledi.
"Dünyayı Güzellik Kurtarır" sergisi açılışında,  Kazakistan Cumhuriyeti Kültür ve Spor Bakan Yardımcısı Nurgisa Daueshov, Bakan Dauren Abayev'e teşekkür etti.
- Avrupa ile Asya'yı birbirine bağlayan Akzhayik bölgesinde harika bir olay yaşandı. Beş gün boyunca sanatçılar Uralsk'ta resim yaptı ve deneyimlerini paylaştı. Genel olarak sanat, ülkemizin tarihini ve kültürünü kabartmada ve yaşatmada önemli bir rol oynamaktadır. Kazakistan Cumhuriyeti Kültür ve Spor Bakanı, bölgelerde çeşitli etkinlikler düzenlemeye başladı. Almatı, Türkistan ve diğer şehirlerde büyük çaplı etkinlikler düzenleniyor. Nurgisa Muratovich, "Gençlerin Oraldaki sempozyumdan çok şey öğrendiğini düşünüyorum" dedi. Genel olarak, Kazakistan Cumhuriyeti Kültür ve Spor Bakanlığı etkinliği güçlü bir şekilde destekledi ve hatta Kültür ve Spor Bakan Yardımcısı Nurgisa Daueshev bile sıcak minnettarlığını dile getirmeye geldi.

Diğer Haberler

0 Yorum

Yorum yapmak için lütfen üye girişi yapınız...