GÜNDEM
Giriş Tarihi : 02-02-2023 11:03

'EYT'de tarih 31 Aralık 1999 olmalı'

CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan EYT ile ilgili önerge verdi

'EYT'de tarih 31 Aralık 1999 olmalı'

Cumhuriyet Halk Partisi Parti Meclisi Üyesi ve Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan, Plan ve Bütçe Komisyonunda bugün görüşülmekte olan EYT teklifinde sigortalılık başlangıç tarihinin 31 Aralık 1999 ve öncesine çekilmesi yönünde önerge verdiklerini açıkladı.

Tarhan emeklilikte yaşa takılanlar kavramının 9 Eylül 1999 tarihi itibariyle hayatımıza girdiğini hatırlatarak, “17 Ağustos 1999’da Gölcük merkezli gerçekleşen büyük Marmara depreminden Kocaeli, Sakarya, İstanbul, Düzce ve Yalova illerimiz etkilenmiş can ve mal kayıpları yaşanmış, deprem bölgede büyük yıkımlara neden olmuştu. 12 Kasım 1999’da bu kez Düzce merkezli depremde yine can ve mal kayıpları yaşanmış bölge daha 17 Ağustos’un yaralarını saramadan bir kez daha deprem felaketi ile karşı karşıya kalmıştı. O dönem gerek özel gerek kamu binaları da yıkımdan etkilenmiş, bölgede işçi ve işverenler için sigorta kayıtlarında yaşanabilecek sorunların giderilmesi amacıyla çeşitli kolaylıklar sağlanmıştı. Bu nedenle aslında çalışmaya başladıkları tarih daha erken olmasına rağmen resmi kayıtları 31 Aralık 1999’da gerçekleştirilmişti.” dedi.

Düzenlemeyle EYT’liler için sigorta başlangıcında 9 Eylül 1999 tarihinin esas alınmasının başta deprem bölgesinde yaşayan sigortalıların ikinci kez mağdur olmalarına yol açacağının altını çizen Tarhan, bu mağduriyetin önlenmesi amacıyla Plan ve Bütçe Komisyonunda görüşülmekte olan teklife ilişkin olarak sigortalılık başlangıç tarihinin 31 Aralık 1999’a çekilmesi yönünde CHP grubu adına önerge verdiklerini söyledi.

“Depremden 24 yıl sonra yeni bir mağduriyete sebep olunmamalı”

Tarhan, “1999 yılında ülkemizde iki büyük deprem felaketi yaşandı. Başta depremlerin merkez üssü Gölcük ve Düzce, Kocaeli, İstanbul, Yalova, Sakarya illeri olmak üzere deprem bölgesinde can ve mal kayıpları verildi. Deprem nedeniyle bölgede yaralı vatandaşlarımızın yanı sıra birçok işveren, işyeri ve kamu hizmet binaları da zarar gördü, bu kapsamda mağduriyetlerin oluşmaması için sigortalılık bildirgelerinin geç yapılması imkânı getirilmiştir. Plan ve Bütçe Komisyonuna CHP grubu olarak sunduğumuz önerge ile tüm Türkiye’yi etkileyen deprem felaketinden etkilenen bölge halkı başta olmak üzere; sigortalılık girişlerinin deprem ve sonrasında yaşanan koşullar nedeniyle yapılamadığı da gözetilerek 9 Eylül 1999’da yürürlüğe giren mevcut düzenlemenin söz konusu dönemde sigorta bildirimleri için tanınan ek süreler de dikkate alınarak 31.12.1999 tarihi itibariyle sigortalılık kaydı yapılan tüm vatandaşlarımızın yaş şartından muaf tutularak depremde yaşanan mağduriyetten 24 yıl sonra yeni bir mağduriyete uğramalarını önlemeyi amaçladık.” dedi.

AdminAdmin