GÜNCEL
Giriş Tarihi : 08-07-2023 16:02

'Emlakta hizmet bedeli en az yüzde 6 olmalı"

Emlak sektörünün güçlü STK’sı Emlak Kulübü Başkanı Fuat Özdağ, son 3 yıldır aşırı derecede artan işletme giderleri nedeniyle emlak ofisi işletmelerinin çok zor günler geçirdiğini belirtti.

'Emlakta hizmet bedeli en az yüzde 6 olmalı

Önemli açıklamalarda bulunan Emlak Kulübü Başkanı Fuat Özdağ, ‘’Emlak danışmanları bir taşınmaz için satılık olsun, kiralık olsunyapmış oldukları hizmetlerinin karşılığında devletin belirlemiş olduğu oranlar çerçevesinde hizmetlerinin karşılığı bir hizmet bedeli alır.

Bu hizmetler yapılıp satış ya da kiralama ile sonuçlanmaz ise hiçbir bedel alamazlar.Tabiri caizse bütün emekleri, masrafları ceplerinden ve zamanlarından gider.

Emlak danışmanları 5 Haziran 2018’e kadar, kiralamalarda 1 yıllık kiranın %12+KDV ’sini, satışlarda ise taşınmazın satış değerinin, alıcı taraftan %3,satıcı taraftan %3 olmak üzere toplamda %6+KDV hizmet bedeli almaya hak kazanıyordu. Ancak 5 Haziran 2018’de yayımlanan Taşınmaz Ticareti Yönetmeliğine göre bu oranlarda emlak danışmanlarını üzen eksi yönde değişiklik yapılarak emlak danışmanlarının hakkı olan taşınmaz satışlarında toplam %6 olan hizmet bedelleri %4’e düşürülmüş olup zaten çoğu zaman tam olarak alamadığı bu hizmet bedellerinde birde %50 oranında indirim yapılmıştır.

GİDERLER SÜREKLİ ARTIYOR!

Algı olarak eskiden 2 sandalye 1 masa ile düşük masraflarla yapılan emlakçılık bugün sadece internet ortamında ilan yayınlaması için paket ücretleri aylık 30bin TL hatta daha fazla bedellerle ödediğimiz sahibinden gibi ilan sitelerinin aldığı bedellerin toplamı ofis kiralarımızaödediğimiz tutarı çok fazlasıyla geçmiştir. Müşterilerimize daha iyi hizmet vermek için sürekli kendini geliştiren işine yatırım yapan emlak danışmanları son zamanlarda çok zor günler geçirmektedir. İşimize ve müşterilerimize daha iyi hizmet vermek için Teknolojinin tüm gereksinimlerini kullanarak harcadığımız bedeller, artan yakıt giderleri, artan reklam giderleri (afiş branda, folyovs.),sponsorlu ilanlar daha sayamadığımız ofis içi, ofis dışı çalışan giderleri maaş+sigorta+yol+yemek,stopaj gibi onlarca sayamadığımız bu giderler karşısında birçok ofis kapanarak kepenk kapatmıştır.

KAYIT DIŞI İLE KİM MÜCADELE EDİYOR?

Yukarıda saydığım artarak devam eden işletme giderleri Taşınmaz Ticareti Yetki Belgeli resmi emlak işletme giderleridir. Peki, kayıt dışı olan merdiven altı, çantacı diye tabir edilen bu korsanlarla kim mücadele edecek en büyük sorunlardan biride bunlardır. Devletimizeçağrımızdır. “Haksız rekabet eden,kayıt dışı emlak işi yapan kim olursa olsun ciddi yaptırımlarla bu kişilerin emlak işi yapması engellensin’’

TİCARET BAKANLIĞINA ÇAĞRIMIZDI!

Emlak Danışmanlarının geçirmiş olduğu bu zor günlerde her gün işini bırakarak, birer birer kapanan emlak işletmeleri bizleri üzmektedir.

İşinin ehli profesyonel emlak işletmeleri hem vatandaşa hem de kamuya hizmet etmektedir. Devletin bu işletmelerin ayakta kalabilmesi için en azından 5 Haziran 2018 öncesi hizmet bedellerine dönmesi gerekmektedir. Satışlarda her iki taraftan toplamda (%3+%3)= %6+KDV, kiralamalarda 1 yıllık kiranın %12+KDV hizmet bedeli net olmalıdır’’dedi.

 

AdminAdmin