DW WORLDDEN ÇEVRE SEFERBERLİĞİ

  • DW WORLDDEN ÇEVRE SEFERBERLİĞİ

Teması bu yıl “Plastik Kirliliğini Yenelim” olarak belirlenen Dünya Çevre Haftası kapsamında  DP World Yarımca Konteyner Limanı, semt pazarında alışveriş yapanlara naylon torba yerine kullanmaları için özel hazırlanmış pamuklu kumaştan yapılmış çantalar dağıttı. 

Ayrıca Körfez’deki ilköğretim okullarına da yine 5 Haziran Dünya Çevre Haftası  için özel hazırlanmış afişler de Körfez İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün  desteğiyle dağıtıldı. “Deniz Cansızlarının Yaşam Süreleri” başlıklı afişlerde denizleri kirleten maddelerin çözünme süreleri belirtiliyor.

Bu iş insanları DP World Yarımca limanının gönüllü çalışanları. Amaçları, 5 Haziran Dünya Çevre Haftası’nda insanlarda bir farkındalık yaratarak, Birleşmiş Milletler’in belirlediği tema doğrultusunda denizlerdeki plastik kirliliğine dikkat çekmek.

BM verilerine göre dünyada her sene 500 milyar naylon torba tüketiliyor. Yine her yıl en az 13 milyon ton plastik denizlere atılıyor. Burada güneşin ve diğer şartların etkisiyle plastik atıkların çoğu parçalanıyor fakat doğaya karışmıyor, mikroskobik plastik parçaları besin zincirine, dolayısıyla tabaklarımıza kadar sızıp biz de dahil neredeyse tüm türleri zehirliyor.

DP World Yarımca’nın CEO’su Kris Adams, kurumsal kültürün gereği olarak bu farkındalığı yaratmak için komşularından başladıklarını anlatıyor. “Çevre sorunlarını aşmak için çevre bilincini yaymak gerekir. Herkes komşusunu bilinçlendirirse, denizleri kurtarma yolunda önemli bir adım atmış oluruz” diyor.

Adams, etkinlikte yaptığı konuşmada şunları söyledi: “DP World olarak içinde çalıştığımız çevrenin bilincindeyiz. Biz liman operatörleriyiz, dolayısıyla bir deniz çevresinde çalışıyoruz. Denizlerimizi giderek daha fazla kirlettiğimiz gerçeği artık tamamen ortada. Önümüzdeki haftaki Dünya Denizler Günü dolayısıyla biz de bir şeyler yapmak istedik. Artık kurtulmamız gereken en önemli şeylerden biri de tek kullanımlık plastikler. Çevremizi kirletiyorlar, balıklarımızı zehirliyorlar. Bu yüzden semt pazarına geldik, tek kullanımlık naylon torbalar yerine pamuklu dokumadan yapılmış çantalar dağıtıyoruz. Bunun geleceğe doğru yol alırken daha sürdürülebilir bir çözüm olduğuna inanıyoruz.”

Adams, DP World’ün her yıl dünya çapında sürdürülebilir kampanyalar düzenlediğini belirterek bu yıl da dünya denizlerindeki kirliliğe yönelik çalışma yaptıklarını söyledi. Adams, “Geleceği kurtaralım, şimdi!” başlıklı kampanyada Yarımca limanında plastik kullanımını yüzde 30 oranında azaltmayı hedeflediklerini bildirdi.

Okullara Afiş

DP World ayrıca 5 Haziran haftasında  Kocaeli’nin Körfez ilçesindeki ilköğretim okullarına da özel olarak hazırlanmış afişleri dağıtıldı. “Deniz Cansızlarının Yaşam Süreleri” başlıklı afişte, denizleri kirleten naylon torba, pet şişe, teneke kutu, sigara izmariti gibi maddelerin doğadaki çözünme süreleri yer alıyor. Sınıflara asılacak afişlerle öğrencilerde çevre duyarlılığı yaratılması hedefleniyor.

Dünya’nın 5’inci büyük konteyner liman işletmesi olan DP World’ün dünya çapında 40’dan fazla  ülkede 78 limanı bulunuyor. Türkiye’de 550 milyar dolarlık yatırım yaparak DP World Yarımca limanını işleten kuruluş, yüksek teknoloji kullanımı ve çevre konusuna verdiği önemle tanınıyor.

2017’de limana gelen gemilerden kaynaklanan toplam 251 ton atık doğaya zarar vermeden uzaklaştırıldı. DP World Yarımca limandaki atıkları özel olarak ayırıyor, 2016 yılında 5.780 kg, 2017’de 11.600 kg ve 2018’in de ilk üç ayında 4.880 kg geri dönüştürülebilir atık belediyeye teslim edilmiş.

“Go Green”

DP World 2015 yılında iş yaptığı küresel liman operatörleri ile birlikte toplumda çevre bilincini teşvik etmek ve sürdürebilir bir değişimi gerçekleştirmek üzere, sektördeki ilk ve tek çevre insiyatifi olan “Go Green” kampanyasının imzacıları arasında yer aldı.

GO Green Kampanyası dahilinde üç ana tema belirlenerek geri dönüşüm, yeniden kullanım ile birlikte endüstri devlerinin iş çevrelerindeki topluluklar ve  iklim değişikliğikonuları çeşitli proje ve organizasyonlarla ele alındı. Bu inisiyatife katılan liman operatörlerlerinin yerel işletmeleri, küresel olarak bir çevre bilinci yaratmak için,bu üç temayı kapsayacak aktiviteler organize ettiler. Kampanya kapsamında yeşil alanların yaratılması ve düzenlenmesi, eğitim programlarının başlatılması, atık geri dönüşümü ile ilgili önlemlerin alınması ve toplumla etkileşim çalışmalarına devam ediliyor.

Neler yapıyoruz?

Ayrıca DP World Yarımca olarak Go Green kampanyası kapsamında Körfez Belediyesi, ve çeşitli STK’larla  birlikte yarımca sahilde kıyı ve deniz temizliği konusunda okullar ve gönüllü çalışanlarla birlikte  yaklaşık  800 kg atık sahil ve denizden temizlemiştir. DP World personeli okullarda çevre bilinci konusunda eğitimler veriyor. Liman aydınlatması konusunda çevreye en duyarlı aydınlatma ekipmanları seçilmiş olup, yıllık tüketilen enerjiden % 59  tasarruf ediliyor. Operasyonlar sırasında oluşan bütün atıklar dönüşüme  göderilmektedir. Sadece 10 aylık periyotta yaklaşık toplam atık miktarının  %40’ı ekonomiye tekrar kazandırılmıştır. Yine operasyon kapsamında 18 adet elektrikli Lastik Tekerlekli Liman Vinçleri (E-RTG) kullanılarak 770 m3 CO2/yıl emisyon oluşumunu engelleniyor. Bunun yanı sıra 6 adet elektrikli Super Post Panamax diye adlandırılan rıhtım vinçleri ile karbon emisyonu oluşumunun önüne geçiliyor.

 

Dünya’da Sayılarla Plastik Tüketimi

·         Her yıl 500 milyar naylon torba kullanılıyor.

·         Yılda 13 milyon ton plastik denizlere atılıyor.

·         Her dakika 1 milyon plastik şişe satın alınıyor.

·         Her yıl 100 bin deniz canlısı plastikler yüzünden ölüyor.

·         Şişelenmiş suların yüzde 90ı içinde plastik parçacıkları ihtiva ediyor.

·         Musluk sularının yüzde 83ü içinde plastik parçacıkları ihtiva ediyor.

·         Satılan plastik eşyaların yüzde 50si tek kullanımlık üretiliyor.

·         İnsanoğlunun ürettiği tüm çöpün yüzde 10u plastikten oluşuyor.

 

Kaynak: BM Dünya Çevre Günü web sitesi.

Diğer Haberler

0 Yorum

Yorum yapmak için lütfen üye girişi yapınız...