Doğu Türkistan'dan acı haber geldi!

  • Doğu Türkistan'dan acı haber geldi!
  • Doğu Türkistan'dan acı haber geldi!
  • Doğu Türkistan'dan acı haber geldi!

Çin’in Doğu Türkistan’daki zulmünü duyurmak için çırpınan Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Abdürreşit Celil Karluk, Doğu Türkistan'da bulunan kendi aile fertlerinden acı haberler aldı.

Geçtiğimiz aylarda Gebze Gazeteciler Cemiyeti’nin düzenlediği konferansta da Çin zulmünü Gebzelilere anlatan Prof. Dr. Karluk, Doğu Türkistan’da yaşayan ailesinden de haber alamadığını aktarmıştı.

Sosyal paylaşım sitesinden ailesinin durumuna ilişkin acı bilgileri paylaşan Abdürreşit Celil Karluk, "Allah aşkına lütfen ses çıkartın, insanlık düşmanlarından insanlık adına hesap sorun!" dedi.

 

ALLAH AŞKINA SES ÇIKARTIN!

 

Yıllardır Kaşgar'daki ailesiyle iletişim kuramadığı öğrenilen Karluk'un dün dolaylı yollar aracılığıyla ailesi hakkında çok vahim haberler aldığı bildirildi.

Edinilen bilgilere göre Abdürreşit Celil Karluk'un bir kardeşi işkence sonucunda felç edildi. Karluk diğer kardeşlerinin de toplama kampında olduğunu söyledi. Abdürreşit Celil Karluk'un 80 yaşındaki annesinin yanı sıra yeğenlerinin akıbetinin de belirsiz olduğu ifade edildi. "Çin yönetimi hesap versin!" ve "Akrabalarım Nerede?" ifadelerini kullanan Abdürreşit Celil Karluk'un ailesinin durumuna dair verdiği bilgiler şu şekilde:

 

“Annem Havahan Mehmet ile en son Mart 2017 tarihinde telefonda konuştum. Daha sonra birkaç kere aradıysam da konuşamadım. Sonra yurt dışından arandıklarında sorgulandığını, hatta götürüldüğünü öğrenince arayamaz oldum.

En çok hasta olduğunu, yanında bakmakla yükümlü kardeşim kampa götürüldüğünden maddi olarak ciddi sıkıntıda kaldığını öğrendim. Durumu kritik imiş.

Ağabeyim Turdihacı Celil, doğrudan veya dolaylı olarak iletişim kurulamadı. Dolayısıyla onun kendisi, eşi, çocukları ve onlarca torunlarının durumundan habersizim.

Açıklama: https://www.milligazete.com.tr/sites/71/uploads/2019/11/29/large/abdulhamid-celil-dogu-turkistan.png?

Ağabeyim Abdülhamit Celil, Urumçi'de bilinmeyen bir kampta tutulduğunu, eşi ve iki çocuğundan haber alınamadığını öğrendim. Daha fazla bilgi edinemedim.

Kardeşim Cabbar Celil 2017 yılında kampa götürüldüğünü ve oradaki işkenceler sonucunda bütün vücudunun felç edilerek eve çıkartıldığı, konuşamaz halde yatalak olduğu, tedavi ettirilemediği, eşinin kampta tutulduğu ve dört çocuğunun akıbetlerinin belirsiz olduğu iletildi.

Kardeşim Abdülgaffar Celil 2017 yılında kampa götürüldükten sonra 11 yıllık ağır çalışma kamp cezasına çarptırıldığı, eşinin ise kamplarda tutulduğu, üç cocuğunun kimsesiz kaldığı bilgisi ulaştırıldı.

 

İNSANLIK DÜŞMANLARINA HESAP SORUN!

 

Sosyal medya hesabı aracılığıyla paylaşımda bulunan ve ailesinin durumuna dair bilgi paylaşan Abdürreşit Celil Karluk, konuya ilişkin bir diğer paylaşımında "Allah aşkına lütfen ses çıkartın, insanlık düşmanlarından insanlık adına hesap sorun!" ifadelerini kullandı.

Karluk, zalim Çin'in toplama kamplarında felç edilen kardeşine dair yapmış olduğu paylaşımda da "Bu kardeşim kendi haliyle ailesini geçindiren köy hayatı yaşayan kimseydi. Ey zalim Çin, o sana ne yaptı ki bu hale getirdin, bu kadar işkence ve zulüm yaptın, yetmedi tedavi hakkını da gasp etmişin!" dedi.

Diğer Haberler

0 Yorum

Yorum yapmak için lütfen üye girişi yapınız...