Devasa gemi Kocaeli’nde

  • Devasa gemi Kocaeli’nde
  • Devasa gemi Kocaeli’nde

Türkiye'ye bu güne kadar gelen en büyük konteyner gemisi, ilk uğrağını DP World Yarımca'ya gerçekleştirdi.

Maersk ve MSC konteyner taşımacılığı hatlarının bir araya gelerek oluşturduğu, 2M konsorsiyumunun Uzak Doğu’dan gerçekleştirdiği seferlerine giriş yapan 19.224 konteyner kapasiteli MSC Tina, Yarımca'da DP World terminaline yanaştı.
COVID-19 pandemisi nedeniyle oluşan zorlu ticari şartlara ragmen, ülkemizin Uzak Doğu'yla ticaretinde önemli bir yere sahip olan 2M konsorsiyumu Türkiye’ye getirdiği gemilerin kapasitelerini artırma kararı aldı.

Türkiye'ye gelen en büyük kapasiteye sahip 19.224 TEU'luk MSC Tina gemisinin, Türkiye'deki ilk uğrağı DP World Yarımca terminali oldu. Pazartesi akşamı DP World Yarımca limanına yanaşan 398.4 metre uzunluğundaki  MSC Tina, yükleme/boşaltma işlemlerini bitirdikten sonra limandan ayrılacak.

DP World Yarımca terminalinin 922 metrelik rıhtımı modern dizaynı ve teknolojik  ekipmanları her biri 400 metre uzunluğunda iki konteyner gemisinin aynı anda yanaşmasına imkân veriyor. DP World Yarimca limanı son dönemde ekipman parkına ve demiryoluna yapmış olduğu yatırımlarla, COVID-19’un Ticaret üzerindeki baskısı ortadan kalktıktan sonra, müşterileri ile birlikte tekrar süratle büyümeye hazır.

Türkiye’nin amaca yönelik dizayn edilmiş en büyük konteyner limanlarından olan DP World Yarımca’ya gelen MSC Tina, New York'taki meşhur Empire State Building'den 17 metre daha uzun, 4.5 futbol sahası uzunluğunda. Tam kapasitendeki konteynerler üst üste yüklendiğinde 49.800 metreyi aşıyor ki bu 60 tane dünyanın en yüksek binası olan Burj Khalifa’ya eşdeğer.

DP World Hakkında 

DP World, dünya ticaretinin ve tedarik zincirinin önemli bir parçasıdır DP World küresel ölçekte liman işletmeciliğinde önemli bir yere sahip olup 51 ülkede 80’den fazla limanıyla 56 bin’den fazla kişiye istihdam sağlıyor. Şirketimizin ana hizmetini ve gelirinin dörtte üçünü konteyner elleçleme oluşturmaktadır. 2016 yılı sonu itibariyle DP World brüt olarak  64 milyon TEU’luk konteyner elleçledi. Düzenli gelişme ve genişleme planlarıyla 84.6 milyon TEU olan mevcut brüt kapasitesini piyasa talepleri doğrultusunda 2020 yıllında 100 milyon TEU’ya çıkarmayı hedeflemektedir

DP World Yarımca Hakkında

Marmara’nın en büyük Konteyner limanlarından biri olarak 46 hektar alana kurulu olan DP World Yarımca limanınn kapasitesi yıllık 1,3 milyon TEU olup halen 500 kişiye istihdam sağlamaktadır.2015 yılında 550 milyon dolar yatırımla hayat geçen DP World Yarımca, İzmit Körfezi’nde amaca yönelik konteyner taşımacılığına hizmet veren ihtisaslaşmış ilk ve tek liman olmasıyla ve en ileri teknolojileri kullanıyor olmasıyla öne çıkıyor.

 

Diğer Haberler

0 Yorum

Yorum yapmak için lütfen üye girişi yapınız...