Darıca Final’den Kıbrıs çıkarması

  • Darıca Final’den Kıbrıs çıkarması
  • Darıca Final’den Kıbrıs çıkarması
  • Darıca Final’den Kıbrıs çıkarması

Darıca Final Ailesi, Kıbrıs Yakın Doğu Koleji’nin daveti üzerine KKTC’ye gitti. KKTC’de Yakın Doğu Koleji başta olmak üzere, Uluslararası Final Üniversitesi, öğretmenler günü resepsiyonu ve tarihi yerleri gezerek inceleme fırsatı bulan Darıca Final Eğitim Kurumları heyeti eğitim içerikli akademik uygulama örneklerini karşılıklı olarak paylaştılar.

Yakın Doğu Koleji İlköğretim Eğitim Başkanı Ertan Aligüllü'nün ev sahipliğinde ziyaretler sürdüren Darıca Final Okulları ailesi ayrıca KKTC Uluslararası Final Üniversitesi’ni de ziyaret etti. Darıca Final Okulları Genel Müdürü Murat Kaya ile birlikte geziye Müdür yardımcıları Şaziye Katipoğlu, Helen Beyzade, Deniz Özkan, İzzet Yılmaz ve kolej müdürü Asım İdris katıldı. Kaya, etkinliğin katılımcı okul öğretmenlerinin yeni deneyim ve gelişimlerine katkı sunacağını söyledi. Yakın Doğu Koleji İlköğretim Eğitim Başkanı Ertan Aligüllü, Murat Kaya’nın 27 yıl öncesinden başlayan kardeş okul projesinin bugün yeni kuşak öğretmenlere örnek olmasının önemli olduğunu vurguladı. Her iki okul yöneticileri, eğitime dair karşılıklı görüş alışverişinde bulundular, okulun bölümleri gezildi.

BİLGİLENDİRME TOPLANTISI YAPTILAR

Yakın Doğu Koleji Ortaöğretim Eğitim Başkanı Asım İdris tarafından kurumsal yapılanma, kurumsal işleyiş, ders saatleri ve uygulanması, lisede ders seçiminin içeriği konularını kapsayan geniş çaplı bilgilendirme toplantısı yapıldı. Önceki Milli Eğitim Bakanı ve bir zaman da müsteşar olarak görev yapan Asım İdris; lisede uluslararası geleceğe öğrencileri çok yönlü ve çok seçenekli hazırlamanın yasal mevzuat alt yapısına da emek koyanlardandır. İlköğretim Eğitim Daire Başkanı Ertan Aligüllü ile Darıca Final idarecileri ve her zümre başkanı, kendi zümresi ile ortak bilgilenme toplantıları gerçekleştirdi. Darıca Final idareci ve zümre başkanları soruları ile bilgilendiler.

KKTC FİNAL ÜNİVERSİTESİ ZİYARET

Darıca Final Ailesi daha sonra ise KKTC Uluslararası Final Üniversitesi’ni ziyaret etti. Murat Kaya başkanlığındaki heyet, Final Üniversitesi Genel Sekreteri Bülent Taşel’in ev sahipliğinde üniversiteyi inceleyerek bilgi edindiler. Heyet daha sonra Final Üniversitesi Rektörü Abdullah Öztoprak’ı makamında ziyaret etti. Darıca Final Okulları Genel Müdürü Murat Kaya, rektör Abdullah Öztoprak’a ve Genel Sekreter Bülent Taşel’e teşekkür plaketi takdim etti.

ÖĞRETMENLER GÜNÜ KIBRIS’TA KUTLANDI

Yakın Doğu Eğitim Kurumları Mütevelli Heyeti Başkanı Doç. Dr. İrfan S.Günsel'in ev sahipliğinde gerçekleşen "öğretmenler günü" resepsiyonu ve kokteyline katılan Darıca Final Eğitim Kurumları heyeti, burada eğitim -öğretim üzerine değerlendirmelerde bulundu. Günün anlamına ilişkin Ertan Aligüllü, Asım İdris ve Darıca Final Genel Müdürü Murat Kaya katılımcılara hitaben bir konuşma yaptı.

TARİHİ YERLERİ GEZDİLER

Kendisini sanata adayan aynı zamanda da Yakın Doğu Üniversitesi ve Eğitim Kurumları Kurucusu olan Suat Günsel eşliğinde Herbaryum ve Doğa Tarihi Müzesini ziyaret eden Darıca Final Eğitim Kurumları heyeti KKTC ziyaretine gelecek olan herkesin bu müzeyi gezmesini ve incelemesini önerdi. Dünya Müzeler üyesi de olan "Herbaryum ve Doğa Tarihi” müzesi bilimsel çalışmalarda karşılıklı olarak örnekleri paylaşarak, bilimsel gelişmelere de katkı sağladığını dile getiren Darıca Final Genel Müdürü Murat Kaya, Kolej Müdürü Asım İdris öncülüğünde yapılan gezi için teşekkür ederek, “başta Kurucu sanat, bilim, eğitim insanı Sayın Suat Günsel, Mütevelli Heyet Başkanı Doç.Dr.İrfan Günsel Ertan Aligüllü, Asım İdris ve tüm ekibine; Emek veren herkese teşekkür ederiz. Ne muhteşem bir yaklaşımdır ki her sahada dünden yarına insanlığı aydınlatmak ve insanlığa hizmet.” dedi.

DARICA FİNAL AİLESİ KKTC/ LEFKOŞA KENT GEZİSİ İLE BİLGİLENDİ

Darıca Final Ailesi, Kıbrıs Yakın Doğu Koleji’nin daveti üzerine Lefkoşa'nın tarihi ve turistik yerlerini de gezip görüp incelediler, bilgilendiler. Girne Kapı girişi, Atatürk Heykeli, bağımsız KKTC için ömrü boyunca, barışçıl çözümlerde taraf olan Dr.Fazıl Küçük'ün heykelini, Osmanlı Devleti döneminden kalma çoğu bakım ve onarıma muhtaç tarihi eserleri, Büyük Han, Kumarcılar Hanı, Mahkeme Binaları, Dikilitaş, İngilizlerden kalma mahkeme binaları Mevlevi Müzesi, Paßa Konaklara, Cumhurbaşkanlığı Binası, Rum tarafına geçiş noktası, Türk -Rum sınır boyu incelemeler ve bilgilenmeler sağlandı.

MÜZELER NEDEN KAPALI

Bazı müzelerin açık olmadığını söyleyen Darıca Final Genel Müdürü Murat Kaya, konuyla ilgili dert yanarak, “Osmanlı Devleti döneminden kalma çoğu bakım ve onarıma muhtaç tarihi eserleri kapalı halleri ile dışardan inceledik. İnsanlar müzelere hafta sonları; geldikleri ziyaret yerlerine, müzelere giremezler niçin kapalıdır? Bunun mantığını anlamış değilim. Paralı müze girişi yaparsın geliri ile de ihtiyaçları karşılarsın. KKTC'de hangi bakanlık ya da yetkili ilgilidir bilmem ama yurttaş sorumluluğu ile derim ki: "tarihe saygı tarihi eserlere sahip çıkmak ve geleceğe orijinal haliyle yeni nesle iletmek gerekir" Bu asli görevdir. Müzeleri hafta sonu özellikle açık tutmak, gelen herkesin bilgilenmesine sunmak da görevdir.” dedi. Öte yandan Cumhurbaşkanı'nın Eşi Meral Akıncı ile başkanı olduğu "Kadından Yaşama Destek Derneği (KAYAD) etkinliğinde tesadüfen karşılaşıp sohbet eden Darıca Final Genel Müdürü Murat Kaya, Kadına yönelik şiddetin ve kadının çektiği her çeşit zorluk ve problemlerin farkındalığı için çaba gösteren Meral Akıncı'ya başarı dileklerini ileterek, sade bir vatandaş gibi halkın içinde halkın sorunlarına dikkat çeken Cumhurbaşkanı eşi Meral Akıncı'yı kutlarız.” dedi.

SON GÜN MAGUSA’DA GEÇTİ

KKTC’de son günü Magusa ziyaretine ayıran heyet burada tarihi, turistik eserleri inceledi. Lala Mustafa Paşa Cami, Namık Kemal'in Zindanı ve Kütüphanesi, Canbulat Müzesi ve Kıbrıs'ın Fethi, 1571 yılı tarihçesi, dönemin tarihi eserleri, Kapalı bölge ve dünyanın bir zamanlar gözdesi Maraş bölgesini inceledi.

KAYA’DAN ZİYARET TEŞEKKÜRÜ

Eğitim içerikli akademik uygulama örneklerinin paylaşıldığı Lefkoşa, Girne, Magusa kentlerinin tarihi eserlerinin incelendiği KKTC ziyaretlerinde Darıca Final Genel Müdürü Murat Kaya, “Lefkoşa, Girne, Magusa kentlerinin tarihi eserlerinin incelendiği, Final Üniversitemizi ziyaretle Final ailesinin geldiği aşamanın mutluluğunun paylaşıldığı, başta Genel Sekreter Bülent Taşel olmak üzere Üniversite Rektörü Abdullah Öztoprak'ın sıcak, samimi ev sahipliği onurunun yaşandığı, Yakın Doğu Üniversite Mütevelli Heyeti başkanı İrfan Günsel başta olmak üzere Kolej Müdürü Asım İdris'in ve Kardeşim, can dostum, iki ülke arasında 27 yıl öncesinden bugüne gelen ilişkimizin mimarı Ertan Aligüllü'nün ayrıca etkinliğimize emek veren, değer katan Şaziye Katipoğlu, Helen Beyzade, Deniz Özkan Selda Sezer, İzzet Yılmaz ve tüm zümre başkanlarına ayrı ayrı teşekkür ederiz. Darıca Final Ailesi olarak başarılı organizasyonunuzu tebrik ederiz. Devamı çalışmamızı Darıca'da yapmak dileği ile çok çok teşekkürler.” İfadelerini kullandı.

 

Diğer Haberler

0 Yorum

Yorum yapmak için lütfen üye girişi yapınız...