NEDİR
Giriş Tarihi : 02-03-2023 13:22

Çumra Kelime Anlamı

Çumra kelimesi ne anlama geliyor, ne demek? İşte detaylar

Çumra Kelime Anlamı

Çumra ne demek 

Çumra kelimesini merak edenler, ne anlama geldiğini öğrenmek isteyen insanlar Çumra nedir? TDK sözlük anlamına göre Çumra nedir? sorularının cevabını bulabilmek amacıyla internet mecralarında bulunan kaynakları tarıyorlar.

Çumra kelimesi 

Türkiye'de bir ilçe.

Günlük konuşma dilinde nadir duyduğumuz ya da hiç duymadığımız kelimeler bulunmaktadır. Bu kelimeler bazen akademik, bazen terminolojik ve eski dönemlerden kalma olabiliyor. Türkçede de yapılarına, oluşumlarına göre farklılaşan pek çok kelime bulunur. İnternette yapacağınız kısa bir araştırma sonucunda hangi kelimenin ne anlama geldiğine dair bilgi sahibi olabilirsiniz. Bu bağlamda Çumra nedir? Ne anlama gelmektedir? Sorularına cevap bulmak istiyorsanız haberimizi okuyabilirsiniz. İşte detaylar…

ÇUMRA NEDİR? TDK SÖZLÜĞÜNE GÖRE ÇUMRA NE DEMEK?

Çumra özel isim olarak bilinmektedir. Türkiye'nin Konya ilinde bulunan ilçe olarak geçen Çumra'nın kelime anlamı ise Osmanlı'da 4. Murat döneminden kalma yaşanmış bir olaydan gelmektedir.

Murat Bağdat seferine giderken Konya’nın Çumra ilçesinden geçer, bu arada yağan yağmur dolayısıyla her taraf çamurdur. Bu çamurda ilerleme­de güçlük çeken ve bıkan askerler: “Çamura bak çamura" diye şikâyetçi olurlar. Çamur kelimesi zamanla Çumra şekline dönüşmüştür.

Çumra'nın ismi ister Yavuz Sultan Selim'in Mısır seferinde, isterse 4. Murat'ın Bağdat seferinde ortaya çıksın bu sadece zaman konusunu ilgilendirir. Bu değişik rivayetlerdeki ortak nokta Çumra ovasının çamurla ilgili olmasıdır.

TDK'ya göre Çumra;

Konya iline bağlı ilçelerden biri.

Zehra KüçükZehra Küçük

Zehra Küçük(Web)